“Türkiye’nin bu ekonomi yönetimini taşıması mümkün değil”

Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Faruk Cıdık, ülke gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Güncel 02.12.2018, 20:48
444
“Türkiye’nin bu ekonomi yönetimini taşıması mümkün değil”

Faruk Cıdık yaptığı haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çekerek, “Bugün gelinen noktada iktidar yaşanan ekonomik krize komik tedbirler almaktan başka bir şey yapamıyor. Çarşı, pazar her geçen gün daha da ateş pahası oluyor.” dedi.

SP İl Başkanı Cıdık, bugün Türkiye’nin sadece 2018 yılında ödenecek olan dış borç faizinin 9 milyar dolar, 2017 bütçesinde faize ayrılan miktarın ise 57.5 milyar lira olduğuna dikkat çekerek, “Çok açık ve net bir biçimde ifade etmek istiyorum. Bugün Türkiye’nin problemi soğanlar değil, Türkiye’yi soyanlardır. Bugün Türkiye’nin problemi depocular değil, repoculardır. Türkiye bu zihniyet ile daha fazla idare edilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Soğan depolarına yapılan baskınlardan, asgari ücret zammı ve adalet sistemine kadar farklı konulara değinen Cıdık, basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“TÜRKİYE’NİN PROBLEMİ SOĞAN DEĞİL SOYANLAR”

“Malumunuz olduğu üzere geçen hafta iktidar ekonomiyi düzeltmek için son derece önemli bir karar aldı. Ekonomimize zarar veren ne kadar ‘Soğan lobisi’ varsa diz çöktürmek için kolları sıvadı. Depo depo soğan stoku arıyorlar. Üreticinin kış ayı için sakladığı bir kamyon dahi gelmeyecek soğanı stokçulara ağır darbe diye millete anlatıyorlar. Neymiş 30 ton soğan ele geçirmişler. Bugün 30 ton soğanın en iyi ihtimalle ederi 150.000 liradır. Bugün Türkiye’nin sadece 2018 yılında ödenecek olan dış borç faizi 9 milyar dolardır. 2017 bütçesinde faize ayrılan miktar 57.5 milyar liradır. Çok açık ve net bir biçimde ifade etmek istiyorum. Bugün Türkiye’nin problemi soğanlar değil, Türkiye’yi soyanlardır. Bugün Türkiye’nin problemi depocular değil, repoculardır. Yetkililerin, üreticimizi töhmet altında bırakıp üç kuruşluk malına göz dikeceğine, Çukurambar’da kurulmuş komisyoncuların peşine düşmeleri daha isabetli olur.”

“PARAMIZ ERİYOR”

“Bugün gelinen noktada iktidar yaşanan ekonomik krize komik tedbirler almaktan başka bir şey yapamıyor. Çarşı, pazar her geçen gün daha da ateş pahası oluyor. Ürünlerin gramajı düşürülüyor, fiyatlar artıyor. Ne yazık ki Türkiye’nin bu ekonomi yönetimini taşıması mümkün gözükmüyor. Bakınız 5 Kasım 2018 tarihli bir araştırmaya göre ülkelerin asgari ücretle alabildiği toplam benzin litresi bu vahim durumu bir kere daha ortaya koyuyor. Listede 21 Avrupa ülkesi içerisinde asgari ücret ile 317 lt. benzin alarak Türkiye en sondan ikinci sırada bulunuyor. Eğitimde en son sıralardayız, Adalette en son sıralardayız, Basın özgürlüğünde en son sıralardayız. Akademik kalitede ilk 500’e giremiyoruz. Geldiğimiz noktada ne yazık ki alım gücünde de en son sıralara düşmüş durumdayız.”

“ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON ORANINDA ZAM YAPILMALI”

“Bugün ziraat odalarını ziyaret ediyoruz çiftçimiz kan ağlıyor. Esnaf ve ticaret odalarını ziyaret ediyoruz; sanayicimiz, işçimiz kan ağlıyor. İnsanlarımız ay sonunu getiremiyor. Önümüzdeki günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Biz şimdiden uyarılarımızı yapmak istiyoruz. Bugün Türkiye’de yoksulluk sınırı 6 bin 328 TL. Açlık sınırı ise 1972 TL’dir. Asgari ücret ile bu rakamlar arasındaki makas her geçen gün artmaktadır. Bizim bu konudaki önerimiz asgari ücrete enflasyon oranınca zam yapılması ve asgari ücretten vergi alınmamasıdır. Unutulmamalı ki göstermelik zamlar bugün insanımızın derdine derman olmayacaktır.”

“ADALET HERŞEYİN BAŞI”

“Türkiye’de kanayan bir başka yaramız ise adaletin zedelenmesidir. Daha önce defaatle dile getirdik. Adalet devletin temelidir, adalet olmadan olmaz! Lakin bugün Türkiye’de yüz binlerce mağdur ortaya çıktı. Bu insanların bir kısmı ile alakalı hapis cezaları verildi. Devam eden ve sonuçlanamayan davalar da eklendiğinde bu rakamın on binleri bulması endişe ediliyor. Lakin gel gelelim ki şu an iktidar partisinden belediye başkanı olan insanların FETÖ ile boy boy fotoğrafları ortaya çıkıyor. Buradan iktidara sesleniyorum: Devlet küfr ile ayakta durur ama zulüm ile ayakta durmaz. Parası olanın, gücü olanın kurtulduğu, belediye başkan adayı olduğu bir süreçte garibanın ezildiği bu davalar doğru değildir.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@