Türkiye’nin 3. Büyük göktaşı satışa çıkarıldı

Literatüre “Gerdekkaya Göktaşı” olarak giren 68 kiloluk meteorit, Çorum Müzesi’nde hazırlanan özel bölümde bir süre teşhir edildikten sonra sahibi Mutlu Yılmaz’a teslim edildi.

Güncel 09.03.2020, 20:40
1957
Türkiye’nin 3. Büyük göktaşı satışa çıkarıldı

Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz’ın geçen Nisan ayında nohut ektiği sırada tarlasında bulduğu 68 kiloluk göktaşı, Çorum Müzesi'nde sergilendiği 1,5 ayda, 4 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Yılmaz, müzeden geri aldığı taşı satılığa çıkardı.

Dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ ismiyle giren göktaşında 12 element bulunduğu, Türkiye’nin en büyük üçüncü göktaşı olduğu belirtildi.

Alaca ilçesinde 12 haneli Gerdekkaya köyünde oturan çiftçi Mutlu Yılmaz, geçen yıl Nisan ayında nohut ektiği tarlasını hasada hazırladığı sırada gördüğü büyükçe bir taşı kaldırmaya çalıştı.

Ancak taşın çok ağır olması nedeniyle yerinden hareket ettiremedi.

Görünüşünün farklı olduğunu düşünen Yılmaz, komşularının yardımıyla taşı bulunduğu yerden alarak evine getirdi.

ABD’DE GÖKTAŞI OLDUĞU BELİRLENDİ

Yılmaz, dışı gri renkte olan 68 kilo ağırlığındaki taştan kopardığı bir parçayı incelenmesi için bir yakınının yardımıyla ABD'deki bir üniversiteye ulaştırdı. İncelemede; taşın bir göktaşı olduğu ortaya çıktı.

Yılmaz, taşı, kiraladığı bir banka kasasında muhafaza etmeye başladı. Tarlada detektörlerle de arama yapan Yılmaz, yeni bir bulguya ulaşamadı.

Gök taşının merak konusu olması üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri Mutlu Yılmaz ile iletişime geçti, taşın müzede sergilenmesi istendi. Yılmaz, geçici süreyle göktaşını müzede sergilenmek üzere görevlilere teslim etti.

UZAYIN HABERCİLERİ

Çorum Müzesi'nde hazırlanan özel bölümde gök taşı bir buçuk ay önce sergilendi. Dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ ismiyle giren gök taşında 12 element bulunduğu Türkiye’nin en büyük üçüncü göktaşı olduğu belirtildi. En az 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen göktaşı ile ilgili sergilendiği bölümde, 'uzayın habercileri' başlıklı bilgi metni de hazırlandı.1,5 ay müzede sergilenen taş yeniden Mutlu Yılmaz'a teslim edildi.

MÜZE’DE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Çorum Müze Müdürü Metin Çakar, göktaşının vatandaşların büyük ilgisini gördüğünü belirterek, "Yaklaşık bir buçuk ay itibariyle müzemizde sergilendi. Önceki gün Mutlu Yılmaz'a geri teslim ettik. Kış mevsimini atlattık. Müzelerin yoğun olarak çalıştığı ve çok ziyaretçi aldığımız sezon ise yaz sezonudur. Bilet alarak gelen ziyaretçilerin haricinde sırf göktaşını görmek için gelenlerden bilet almadığımız için yaklaşık 4 bin kişinin göktaşını ziyaret ettiğini biliyoruz."


ÖĞRENCİLERDEN GÖRMEYE GELEN ÇOK OLDU

"Müzemizin giriş holünde özel bir bölümde sergiledik. Özellikle öğrenciler çok geldi. Kırşehir'den, İstanbul'dan buraya gök taşı görmek için gelen ziyaretçilerimiz oldu. Birçok ziyaretçi gibi biz de hayatımızda ilk defa gök taşı gördük. Hem bizler hem de vatandaşlar için bir tecrübe oldu. Müzemizin tanıtımına da büyük katkısı oldu. Gençler meteorla selfie yapıp sosyal medyada paylaştılar. Çok büyük bir ilgi oldu" dedi.

RUSYA’DAN ARANMIŞ

Mutlu Yılmaz, özel bir alanda sakladığı gök taşını satılığa çıkardı. Yılmaz'ı, Rusya'dan bir grubun aradığı ve gök taşını almak için görüştükleri öğrenildi.

Göktaşının en az 4 bin yıllık olduğunun tahmin edildiğini anlatan Mutlu Yılmaz şöyle konuştu:

"Taşa baktığında normal bir taş gibi duruyor ama kaldırmaya çalıştığımda ne kadar ağır olduğunu görünce şüphelendim. Taştan bir parçayı makine ile kesip gönderdik. İçinin siyah ve parlak gri renkte olduğunu gördük. Hatta taşın kesilen parçaları hava ile temas ettikçe daha da kararıyor. Amerika’ya gönderdiğimiz parçasına yapılan incelemede gök taşı olduğu kesinleşti. İçinde 12 element bulunduğu bize söylendi.”

68 BİN DOLARDAN DAHA FAZLA

“Özellikle yurt dışında göktaşı ile ilgilenen çok kişi var. Biz de gök taşını satmak istiyoruz. Talepler geliyor. En son Rusya’dan 68 bin Dolar teklif edildi. Ancak biz taşın değerinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz o yüzden kabul etmedik. Tabii ki amacımız değerini verecek bir alıcıya taşı satmak” dedi.(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@