“Türkiye’de okulların yüzde 60’ı eğitime uygun değil”

Aktif Eğitim Sen İl Temsilciliği tarafından “Aktif Buluşmalar” kapsamında organize edilen programa Genel Başkan Osman Bahçe katıldı. Üyelerin kendi emekleriyle yaptıkları kokteyl ile başlayan programda eğitimciler birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Güncel 24.12.2014, 01:23 24.12.2014, 01:24
556
“Türkiye’de okulların yüzde 60’ı eğitime uygun değil”
Aktif Eğitim Sen İl Temsilciliği tarafından “Aktif Buluşmalar” kapsamında organize edilen programa Genel Başkan Osman Bahçe katıldı. Üyelerin kendi emekleriyle yaptıkları kokteyl ile başlayan programda eğitimciler birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul müdürlerinin 75 puana dayalı değerlendirmesi sonucu, mesleğe yıllarını vermiş tecrübeleriyle eğitime katkı sağlamış iken, haksız ve hukuksuz bir şekilde görevden alınan idareci üyelerine vefa ödülleri verildi.
Sendika koordinasyon ekibinde görevli üyelere rozet takma merasimi ve çeşitli hediyelerin sunulduğu programda konuşan Genel Başkanı Osman Bahçe ülkemizde okulların durumu ve genel olarak eğitim sorunlarından bahsetti.
Dünyada tüm dinler ve devletlerin insanlar için garanti altına aldığı temel ihtiyaçlar bulunduğunu anlatarak insanların en temel ihtiyaçlarının barınma ve beslenme olduğunu söyleyen Bahçe, insan ruhunun en temel ihtiyacının inanma; insan aklının en temel ihtiyacının ise eğitim-öğretim görme hakkı olduğunu vurguladı.
Bu açıdan öğretmenlik mesleğinin tüm dinler ve devletler için en mukaddes mesleklerden olduğunu, insanlık tarihi kadar da geçmişi bulunduğunu anlatan Aktif Eğitim-Sen Genel Başkanı Bahçe, öğretmene değer veren milletlerin tarihe damgalarını vurduğunu bildirdi.
“Öğretmenlerine değer vermeyen devletlerin yarınlarının aydınlık olması imkansızdır” diyen Bahçe, sendika olarak tüm farklılıklara rağmen iyiliklerin artması ve kötülüklerin azalıp yok olması için mücadele ettiklerini söyledi.
Konuşmasının devamında eğitimin diğer sorunlarına da değinen Osman Bahçe, “Yapılan araştırmalara bakarsanız öğretmenin sayısal sorunu varmış derler. İzlanda’nın nüfusu 323 bin. Türkiye’de atama bekleyen öğretmen adayı sayısı 330 bin. Yani bugün atama bekleyen öğretmen adayımız bir devlet sayısına ulaşmış vaziyete. Yine ülkemizde iktisadi bilimler ve siyasal bilimlerden mezun olanların sayısı 420 bini aştı ve hepsi işsiz. Üniversite mezunu olup iş bulamayanların sayısı ise 1 milyon 300 bini aşmış durumda. Ülkemizin doğusunda çalıştırılan ücretli öğretmen veya bazı yerlerde derse gitmeden maaş alanlar, bir tarafta filanca siyasetçinin, filanca zenginin, filanca devlet büyüğünün çocuğu o okula gidiyor diye özel okul statüsünde 15-20 kişilik sınıflarda ders veren öğretmen varken, diğer tarafta köyde kasabada ilçede 50-60 kişilik sınıflarda gardiyanlık yapan meslektaşımız var. Bir tarafta okulun ihtiyaçlarını siyasetçiden veya felandan torpil bularak okulunu özel okul gibi yapan müdürler varken, diğer taraftan ülkemizdeki okulların en az %60’ı insani koşullardan uzak bir ortamda eğitim görmeye çalışıyor. Sendika olarak sizlerden hep doğrunun yanında olmaya, eğitim sorunlarını çözme adına tüm diğer paydaşlarla bir araya gelerek kendinize yakışır katkılar sağlamaya, hakkın yanında olarak haksızlıklar karşısında demokratik ve müspet tepkiler vermeye devam etmenizi istirham ederim” diye konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@