“Türkiye’de ciddi bir siyasal kriz yaşanıyor”

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP-cemaat koalisyonunun dağılmasının ardından ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluklarla birlikte Türkiye’de ciddi anlamda bir siyasal kriz yaşandığını söyledi.

Güncel 05.03.2014, 23:23 05.03.2014, 23:23
769
“Türkiye’de ciddi bir siyasal kriz yaşanıyor”
HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Çorum’da Cumartesi Pazarı Parkı’nda düzenlenen mitingin ardından Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ile biraraya geldiler.

Eğitim Sen, BES, Ziraat Odası yöneticilerinin yanısıra, YEDAŞ’ta çalışan taşeron işçiler, çeşitli üretici örgütlerinin temsilcileri, Şeker Fabrikası işçileri, kamu çalışanları, kadınlar ve gençlerin katıldığı toplantıda konuşan Sebahat Tuncel, AKP’nin Meclis’te istediği kanunu geçirdiğini, istediğini ise geçirmediğini belirterek, “Bu tablonun değişmesinin mücadelesini yürütüyoruz. HDP olarak 40’a yakın parti, kurum ve kuruluşun yan yana geldiği bir hareketiz. Yeni olsak da geçmişimiz 40 yıllık Türkiye devrimci hareketine dayanıyor” dedi.

Türkiye’de ciddi şekilde siyasal kriz yaşandığını kaydeden Tuncel, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de ne AKP, ne de CHP-MHP bloğunun oluşturduğu kutup arasına sıkışmayan bir halk hareketine ihtiyaç var. Geçtiğimiz yıl ülkede iki önemli kırılma oldu. Nevruz ile birlikte demokratik siyasetin önünün açıldığında Kürt sorununun çözümü noktasında somut adımlar atılmaya başlandığını gördük. Bu ülkede barış olsun diyenlerin oranı yüzde 80. Yine Gezi Direnişi de önemli bir kırılma noktası oldu. Gezi ile birlikte ‘artık Ankara’da oturanlar bizim hakkımızda karar veremez’ denildi. Yaşanan kutuplaşma ve kaos giderek derinleşti. Bu aslında sistemin krizidir.

HDP olarak kendimizi alternatif olarak görüyoruz. İnsanlar ‘kırk satır mı, kırk katır mı’ ikilemine sokulmamalı. Sonuç itibariyle biz yolumuza devam edeceğiz. Artık bu düzen deşifre olmuştur. Bozuk düzende sağlamda çark olmaz. Biz de bu düzeni değiştirmek için yola çıktık.”

“SÖMÜRÜCÜ VE HIRSIZ TAKIMINA
EN İYİ CEVABI HALKIMIZ VERECEK”
HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise, sömürücü ve hırsız takımına en iyi cevabın bu halk tarafından verileceğini dile getirdi. Türkiye’deki siyaset tarzının artık değişmesi gerektiğini vurgulayan Tüzel, “Bütün partiler yıllarca halkımıza ‘oyunuzu bize verin, biz değiştireceğiz’ dedi. Şimdi de ‘oy verin bizi aklayın’ diyorlar. Siyaset bu değildir. Siyaset sadece partilerde yapılmaz. Partiler bir mücadele aracıdır. Sömürücü ve hırsız takımının gerçek yüzü ortaya çıktı ancak yine de arkalarında halk desteğinin olduğu bir gerçek. Yılmadan yorulmadan halkımıza bunların gerçek yüzünü anlatacağız. Bunları yerelden başlayarak hep birlikte yapalım istiyoruz” dedi.

Tüzel’in konuşmasının ardından YEDAŞ’ta çalışan taşeron işçiler, Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Hatap Sulama Birliği Başkanı Garip Özgür, Eczacı Adile Özlü, HDP İl Eş Başkanı Ülkü Gençarslan ile çok sayıda üniversite öğrencisi söz alarak birer konuşma yaptı.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@