“Türkiye, yaşamsal kaynakların varlığı açısından zengin bir ülke”

Ülkemizin korunan alanlarından milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve yaban hayatı gelişme sahalarında son yıllarda ciddi artışların olduğunu belirten Kılınçer, yaşamsal kaynakların varlığı açısından da Türkiye’nin dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi olduğunu söyledi.

Güncel 18.12.2014, 00:25 18.12.2014, 00:26
1150
“Türkiye, yaşamsal kaynakların varlığı açısından zengin bir ülke”
‘Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlasının Hazırlanması Projesi’ çalışma toplantısında açılış konuşması yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Yeşilırmak Havzası’nın, ülkemizin en zengin tabii flora ve fauna potansiyeline sahip yörelerinden birisi olduğunu ifade etti.
Türkiye’nin 26 havzasından biri olan Yeşilırmak Havzası’nın 6. büyük havza olduğunu belirten Kılınçer, “Türkiye yüzölçümünün yüzde 5’i büyüklüğünde ve 519 km uzunluğa sahip bulunan Yeşilırmak Havzası, ülkemizin en zengin tabii flora ve fauna potansiyeline sahip yörelerden biridir. Bölgenin taşımış olduğu flora ve fauna zenginliğinin binlerce yıldır oluşturmuş olduğu kültürel değerlerini eko turizm gibi süreçler ile entegre ederek doğal kaynakların harekete geçirilmesi ve bu vesile ile kırsal kalkınmanın desteklenerek güçlenmesi gerekmektedir” dedi.
Yaşamsal kaynakların varlığı açısından Türkiye’nin dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi olduğunu ifade eden Kılınçer, bu önemli zenginliği gelecek nesillerin refahı için koruma ve kullanma sorumluluğunda olduklarını söyledi.
Ülkemizin korunan alanlarından milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve yaban hayatı gelişme sahalarında son yıllarda ciddi artışların olduğunu da vurgulayan Kılınçer, “Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ile her bir taraf ülke kendine alt peyzajları belirlemeyi, bunların tipik özelliklerini, peyzaj, korumaya yönetmeye ve planlamaya yönelik düzenlemeleri, uygulamaya koymayı taahhüt etmektedir. Ayrıca peyzaj planlama ve peyzaj politikalarının tarım, kentleşme, sanayi ve turizm gibi sektörlere entegre edilmesi beklenmektedir” dedi.
Bu projenin sonunda alt bölge, bölge ve havza ölçeklerinde peyzaj fonksiyonlarının analiz edildiği yol gösterici bir peyzaj atlasının elde edileceğini ifade eden Kılınçer konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Proje havza içindeki şehirlerde doğal yapı ve kültürel yapı etkileşimin ortaya çıkarılması ve bu etkileşimin dengeli bir biçimde oluşturulabilmesine katkı sağlayacaktır. Doğa koruma başta olmak üzere farklı sektörlerin gelişimlerinde doğrudan kullanılabilecek yararlı bilgi üretimi gerçekleştirilecektir. Bu çalışma ile havza sınırları içinde tüm karar vericiler için birer rehber niteliği taşıyacaktır.”
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@