“Türkiye'nin ortak sorunu nitelikli işgücü”

Ankara’da kurulu bulunan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi-Model Fabrikası’nı ziyaret eden Çorum Sanayi Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak, “Nitelikli iş gücü Türkiye'nin ortak sorunu. Gerek Türkiye'nin nitelikli iş gücü sorununa çözüm bulmak açısından gerekse yalın üretim ile verimliliği arttırma açısından düşünülmüş güzel bir eğitim merkez” dedi.

Güncel 20.02.2019, 22:59
467
“Türkiye'nin ortak sorunu nitelikli işgücü”

ASO 1. OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete Çorum Sanayi Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak, Çorum KOSGEB Müdürü Yusuf Yıldız, Çorum Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın, Türk Standartları Enstitüsü Çorum Belgelendirme Müdürü Talha Temür, ASO Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yavuzer ile Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi-Model Fabrika Müdürü Ufuk Kaya katıldı.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ankara Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilere hizmet vermek amacıyla ASO Sürekli Eğitim Merkezi’ni hayata geçirdiklerinin altını çizen ASO 1. OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, “10 milyon metrekare alana sahip olan 1.OSB'de 300'e yakın fabrika ve 45 ila 47 bin civarında çalışan bulunmaktadır. Bölgemizin her yıl 2000 ila 2500 civarında nitelikli iş gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Lokasyonu zor olduğu için nitelikli iş gücünü dışarıdan temin etmek hem zor hem de büyük bir külfet. Burada ASO Teknik Koleji, Hacettepe ASO 1. OSB Meslek Yüksek Okulu ve Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi bulunmasına rağmen nitelikli iş gücündeki adetsel sıkıntıyı çözemiyoruz. Lokasyon olarak önce kendi sanayicimizin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi sonra Türkiye'deki diğer sanayi bölgelerinin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Çalık, Türkiye'de bir ilk olan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi- Model Fabrika'yı KOBİ'lerde verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla hayata geçirdiklerini söyledi.

Çorum Sanayi Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak ise "Nitelikli iş gücü Türkiye'nin ortak sorunu. Gerek Türkiye'nin nitelikli iş gücü sorununa çözüm bulmak açısından gerekse yalın üretim ile verimliliği arttırma açısından düşünülmüş güzel bir eğitim merkezi. Dijital dönüşüm ve yalın üretim noktasında hangi sanayicimizi buraya getirebiliriz? Sanayicimizle tecrübe paylaşımını nasıl yapabiliriz? Sektör sınırı var mı? Birlikte nasıl iş birliği yapabiliriz? Konularında aydınlamak için eğitim merkezinizi ziyaret ettik. Merkezinizi kalabalık bir grupla tekrar ziyaret etmek istiyoruz” diye konuştu.

“ASO SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ ÖZGÜN VE ORJİNAL BİR EĞİTİM MERKEZİ OLACAK”

Her türlü işletmeyle iş birliğine hazır olduklarını vurgulayan ASO Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yavuzer, “Üretime yönelik nitelikli iş gücünün ya da başarılı personellerin ortaya çıkması için mesleki ve teknik eğitim kurumlarını tercih edilen okullar haline getirmeliyiz. Bu anlamda ulusal ve uluslararası iş piyasasının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda nitelikli iş gücünü yetiştirecek olan ASO Sürekli Eğitim Merkezi özgün ve orjinal bir eğitim merkezi olacak. Gerek ASO Sürekli Eğitim Merkezi kendi alanında Türkiye'ye rol model olacak önemli bir eğitim merkezidir” dedi.

Model Fabrika uygulaması ile üretimde zihniyet değişimini hedeflediklerini vurgulayan Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi - Model Fabrika Müdürü Ufuk Kaya ise "Bu uygulama ile Türkiye üretimde yapısal dönüşümü gerçekleştirecektir” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@