“Türk milleti gücünü, içinde hayat bulduğu dilinden almıştır”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Türk Dil Bayramı’nın 86. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Güncel 27.09.2018, 22:17 27.09.2018, 22:23
220
“Türk milleti gücünü, içinde hayat bulduğu dilinden almıştır”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Türk Dil Bayramı’nın 86. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Rektör Alkan, dünyanın beşinci büyük dili olan Türkçe’ye kişi, kurum ve kuruluşlarca büyük bir özenle sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Hitit Üniversitesi olarak bizler tüm yazılı, sözlü ve görsel paylaşımlarımızda Türkçemize karşı sorumluluğumuzun hep farkında olduk ve bunda sonra da olmaya devam edeceğiz.” dedi.

HİTÜ Rektörü Alkan mesajında şu görüşleri aktardı:

“Çok eski çağlardan bugüne, yeryüzünde varlık gösteren bütün milletleri sıradan bir insan topluluğu olmaktan kurtarıp onları birleştiren, koruyan ve geleceğe taşıyan yegane güç, konuştukları dildir. Her toplumda kültür olgusu dil kapsamında anlam kazanıp korunmakta ve din, ırk ve gelenek gibi diğer unsurların bağlayıcılığı yine dil sayesinde mümkün olmaktadır.

Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ‘ses bayrağımız’ olarak nitelendirdiği güzel Türkçemizi yabancı dillerin etkilerinden korumak adına, herkesin sorumluluğu vardır. Dünyanın beşinci büyük sanat, kültür ve bilim dili olan Türkçemize kişi, kurum ve kuruluşlarca büyük bir özenle sahip çıkılmalıdır. Hitit Üniversitesi olarak bizler tüm yazılı, sözlü ve görsel paylaşımlarımızda Türkçemize karşı sorumluluğumuzun hep farkında olduk ve bunda sonra da olmaya devam edeceğiz.

Günümüzde küreselleşmenin olumsuz etkilerinden Türkçemizi korumak adına her zamankinden daha fazla bilinçli olmaya ihtiyaç vardır. Bu anlamda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ortaya koyduğu çalışma hedefleri o günlerden bugünlere ışık tutmaya devam etmekte ve 26 Eylül 1932’de ilk kez toplanan Türk Dili Kurultayının özüne yakışır şekilde Türk Dil Bayramı her yıl aynı tarihte kutlanırken, Türkçemiz adına Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Böylece dilimizin önemine ve gücüne dikkat çekilmekte, vatan savunmasındaki neferler misali ana dili Türkçe olan her bireyin de diline olan inancını, sevgisini bilinçli bir biçimde ona sahip çıkarak göstermesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Başkalarının boyunduruğu altına asla girmeyen Türk milleti, gücünü her şeyden önce içinde hayat bulduğu dilinden almıştır. Bugünün dünyasında da ülkemizi bütün hain hamlelerden, kötü niyetli hareketlerden koruma kararlılığını sürdürürken Türkçemizin önemini ve değerini unutmamamız gerekir. Millilik ve yerlilik düşüncesiyle dilimize her zamankinden çok daha fazla sahip çıkmalı ve bilinçli olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Dil Bayramımızı kutluyor, gökyüzünde özgürce dalgalanan bayrağımız gibi güzel Türkçemizin de bütün dünyada sonsuza değin gür bir sesle yankılanmaya devam etmesini Yüce Allah’tan diliyorum.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@