“Türk kadını, hak ettiği yere taşınmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Gürbüz Sever, Türk kadının hak ettiği yere taşınması gerektiğini belirterek, “Demokrasimiz adına milat olan 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi tarihi, milletimizin en büyük gurur kaynağıdır.” dedi.

Güncel 05.12.2017, 22:31
744
“Türk kadını, hak ettiği yere taşınmalı”

Fatma Gürbüz Sever, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının Verilişinin 83. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“Demokrasimiz adına milat olan 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi tarihi, milletimizin en büyük gurur kaynağıdır. Batı'da kadının adının olmadığı bir dönemde sırasıyla kadınlarımıza önce seçme sonra seçilme hakkının verildiği 1930, 1933 ve 1934 yılları ile öncesinde gelişen olaylar iyi irdelenmelidir. Tanzimat’ın ilanıyla birlikte Osmanlı Devletindeki idari, siyasi, eğitim ve mali alanlardaki düzenlemelerin getirdiği değişimler; 1859 yılında açılan Kız Rüştiyeleri, 1870 yılında açılan Kız Sanayi Mektebi ve yine aynı yıl açılan Öğretmen Okulu gibi yenilikler 5 Aralık 1934'ün gelişinde büyük katkılar sağlamış ve günümüze kadar birçok kazanımlar elde etmiştir.

Günümüzde ise kadına şiddetten, çocuk gelinlere, psikolojik tacizden, kadının temel hak ve özgürlük ihlallerine, kadın istihdamından, kadının siyasetteki yerine kadar pek çok konu bu vazife bilinci içinde değerlendirilmekte, üzerinde özenli çalışmalar partimizin Kadın Kolları vasıtası ile yürütülmeye devam etmektedir.

MHP olarak; tüm hassasiyetimizle, kadına dair her şeyi medeniyetimizin temel esasları ve tarihten gelen özgüveni çerçevesinde ele alıyor ve çözüm üretiyoruz. Genç, inanmış ve dinamik kadrolarımızla; Türk kadınını kültürel, ekonomik ve siyasal açıdan; evinde, toplumda ve uluslararası arenada güçlü kılarak, ‘Mutlu Kadın, Mutlu Türkiye’ yolunda stratejilerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde öncü olmak amacındayız.

Biliyor ve inanıyoruz ki, toplumda Türk kadınının adını hak ettiği yere taşıyacak lokomotif güç Milliyetçi Hareket Partisinin ta kendisidir.

Tomris Hatun’dan, 93 Harbi’nin efsaneleşen ismi Nene Hatun’a kadar tarihimizde eşsiz öneme sahip kadınlarımız kültürümüzün ve ahlakımızın temelini atmıştır. Biliniz ki şanlı Türk tarihindeki kadın saymakla bitmez, anlatmakla tükenmez.

Türklerde, kadın erkeğin cariyesi, kölesi, hizmetçisi değil eşi, evdeşi, hanımı olmuştur. Yeri geldiğinde çadırında gürbüz Türk çocukları yetiştiren anneler, yeri geldiğinde atına binip düşmanının üzerine yürüyen birer savaşçı olmayı bilmiştir.

Bu inançla Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilk kadın milletvekillerimizi rahmetle anıyorum. Tüm kadın çalışmalarında bütün imkânları seferber ettiği için, Genel Başkanım Sayın Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyor ve Allah onu başımızdan eksik etmesin diyorum. Kadınlarımızdan aldığım güç ile tüm dünyaya haykırıyorum. Türk kadını olarak, Varlığımız Türk varlığına armağan olsun.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@