“Türk dünyası ortak dil ve alfabe kullanmalı”

Hitit Üniversitesi ile Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Türk Dünyası Ekonomi Forumu için Rektörlük Konferans Salonu’nda açılış toplantısı yapıldı.

Güncel 07.05.2015, 23:19 07.05.2015, 23:21
950
“Türk dünyası ortak dil ve alfabe kullanmalı”
Toplantıya; Vali Ahmet Kara, Çorum Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Salim Uslu, Çorum Milletvekili ve TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu Üyesi Dr. Cahit Bağcı, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı Prof. Dr. Ali Özek, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, işadamları, sanayiciler ile ülkemizden ve Türk Cumhuriyetlerinden akademisyenler katıldı.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vakıfbank, Çorum Belediyesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantı; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Protokol ve selamlama konuşmaları ile devam eden Ekonomi Forumu’nun açılış toplantısında, programın hazırlanmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi. Ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın yönetimindeki panele geçildi.
Panelde; Prof. Dr. Sabri Hizmetli “Kazakistan’da Dini Yüksek Eğitim ve Öğretim”, Prof. Dr. Mehmet Evkuran “Türk Dünyasının Sosyo-Kültürel ve Manevi Potansiyeli”, Prof. Dr. Mehmet Saray “Türk Dünyasının İktisadi Potansiyeli” ve Asiyef Şahismail Ahmetoviç de “Kazakistan Göçünün 70. Yılında Ahıskalı Türkler” konulu birer sunum yaptı.
7-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında devam edecek olan Ekonomi Forumu’nda; Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Rusya, Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden 90’ı aşkın akademisyen bildiri sunacak. 39 oturumda tamamlanacak forumda; 87’si yurtdışından olmak üzere toplam 205 bildiri sunulacak.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@