Turgut Boz: “Girişimcilikte Çorum iç açıcı konumda değil”

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçtiğimiz günümüzde artık girişimciliğin öneminin daha da arttığını ifade etti.

Güncel 18.10.2014, 00:50 18.10.2014, 00:58
1705
Turgut Boz: “Girişimcilikte Çorum iç açıcı konumda değil”
TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçtiğimiz günümüzde artık girişimciliğin öneminin daha da arttığını ifade etti.

Anitta Otel’de düzenlenen TEB KOBİ Akademi semirenin açılışında konuşan Boz, “Girişimci değişmezse bilgi toplumunda rekabet etme şansı olmaz. Onun için dünyanın en kapsamlı girişimcilik bankacılığını başlattık” dedi.

Yeni iş sahibi girişimcilerin genellikle Doğru ve Güneydoğu Anadolu’dan çıktığını, girişimcilik konusunda Çorum’un iç açıcı bir konumda bulunmadığını kaydeden Boz, girişimcilik endeksinin Türkiye’de yukarı çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ülke ekonomisine önemli katma değeri olan KOBİ’lere her türlü finansman desteğini sağladıklarını belirten Boz, “İhtiyaç duydukları konularda farklı markalarla yaptığımız işbirlikleri sayesinde onlara bir avantajlar dünyası yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda sunduğumuz yenilikçi ürün ve hizmetlerimizle KOBİ’lerimiz için bir banka olmanın ötesinde çalışmalarının stratejik ortağı, danışmanı olmayı başardık” dedi.

TEB olarak KOBİ Bankacılığı alanında birçok ilki gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Boz, “Sadece Türkiye’de değil dünya finans sektöründe farklı bir konum edindik. Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından, KOBİ Bankacılığı alanında sunduğumuz finansal olmayan ürün ve hizmetlerimizle dünyanın en iyi 3 bankasından biri olarak gösterildik” diye konuştu.

“‘8 yıl önce KOBİ Bankacılığı’na başlarken bu işi nasıl farklı yapabileceğimize, rekabette nasıl farklılaşabileceğimize baktık ve işe KOBİ’ler inceleyerek başladık” diyen Boz, yaptıkları araştırmalarda KOBİ’lerin önemli bir kısmının bilgi yetersizliğinden dolayı yoluna devam edemediğini gördüklerini aktardı. Boz, “Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin giderek artan sosyal ve ekonomik etkileri, bilgi ve eğitim anlayışında da köklü değişiklikler getiriyor. Bilgi Çağı olarak anılan 21.yüzyılda, toplumlar söz konusu değişikliklerin getirdiği dönüşüm adına, bilginin üretimi ve yaygınlaşmasında ezberleri bozmaya zorlanıyor. Bu noktada bilgiye dayalı üretimin ekonomik etkilerini göz önünde bulundurduğumuzda biz bankalara da önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Bu nedenle TEB olarak, KOBİ’ler için tek başına kredi desteğinin yeterli olmadığı, KOBİ’lerin işlerini büyütebilmeleri için bilgi, eğitim ve danışmanlık desteğine de ihtiyaç duydukları gerçeğiyle hareket ediyoruz” diye konuştu.

“ÇORUMLU KOBİ’LERİN BÜYÜMESİNDE
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Hititler’in Anadolu egemenliğine başladığı bu kadim topraklar, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan eski bir medeniyet merkezi olmanın yanında ülke ekonomisine sağladığı katkıyla da büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olma vizyonunun ve Hitit Üniversitesi sayesinde sahip olduğu genç ve dinamik nüfusun yanı sıra gelişen iş yaşamıyla Çorum, bizim için de gelişimine katkı sunmaktan mutluluk duyduğumuz şehirlerimiz arasında yer alıyor. TEB olarak, ihracatının yüzde 43’ü makine sektörüne dayalı olan Çorum’da faaliyet gösteren iki şubemizle KOBİ bankacılığından bireysel bankacılığa, yıldız bankacılıktan işletme bankacılığına farklı alanlarda müşterilerimize hizmet veriyoruz. Şehrimizin potansiyelini ve gelişim alanlarını göz önünde bulundurarak KOBİ Bankacılığı alanındaki deneyimimiz ve ‘danışman banka’ anlayışımızla Çorumlu KOBİ’lerimizin büyümesi ve güçlenmesi için her türlü desteği vermeye hazırız.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@