06 Şubat 2014 Perşembe 22:26
Turgay Happani: “Türkiye’deki yanık merkezleri yeterli seviyede”
Konferansta açılış konuşması yapan Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turgay Happani, Türkiye’de yanık üniteleri ve yanık merkezlerinin yeterli seviyede olduğunu belirterek, ilgili bölümlerde deneyimli ekiplerin çalıştırıldığını vurguladı.
2009 yılında yanık tedavi birimleri ile ilgili komisyon kurulduğunu kaydeden Happani, “2 yıl sonra da bakanlığımız tarafından yanıkla ilgili algoritma yayınlandı. Bakanlığımız yanık tedavi birimlerini merkez, ünite ve yanık odaları olarak 3 gruba ayırdı. Bunların nerelerde, hangi bölgelerde hangi illerde kurulacağı bakanlığımızın planlaması doğrultusunda yapılmaya başlandı. 2020 projeksiyonuna göre ülkemizde 433 yanık hasta yatağının ve 7 tane de yanık merkezinin olması gerekiyordu. Ülkemizde gerek kamu hastanelerinde gerek tıp fakültesi hastanelerinde 500’ün üzerinde yanık yatağı oluşturulmuş ve 40’a yakın yanık ünitemiz var. 10 tane yanık merkezimizde de faal olarak hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Hedeflenenin sayının çok üzerine çıktık. Gerek tedavi merkezi gerek ünite olsun yapılanmamız tamamlandı diye düşünüyorum. Bu düzenlemelerden sonra gereksiz hasta sevkleri önlendi. Sevk konusundaki sorunlar da giderildi. Yanık hastaları üst basamaklara sevk ediliyordu. Yatak işgalleri oluyordu. Merkezlerimizde artık yataklarımız etkin bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca bakanlığımız yanık birimlerinde görev alan ekiplerin eğitimlerine de çok önem verdi. Bu birimlerde çalıştırılan deneyimli ekipler oluşturuldu” diyerek, katılımlarından dolayı konuklara teşekkür etti.
Prof. Dr. Mete Dolapçı’nın başkanlığında düzenlenen programda Doç. Dr. Şebnem Gülen “Yara İyileşmesi Fizyolojisi”, Yar. Doç. Dr. Güven Güney “Yanık Patolojisi”, Uzm. Dr. Hüseyin Ülger “Yanık Şiddetinin Değerlendirilmesi”, Yrd. Doc. Dr. Musa Zorlu “Majör Yanıkta Erken Dönem Resüsitasyon” ve Doç. Dr. Ahmet Çınar Yastı “Yanıklı Deride Yara Tedavisi” konularında sunum yaptılar.
Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyologu Doç. Dr. Şebnem Gülen ‘Yara iyileşmesinin tipleri, yara iyileşmesinin 3 aşaması, yara iyileşmesini etkileyen faktörler, yanık hasarı ve yanık patofizyolojisi’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Program davetlilerin yanık ve yanık tedavisi konularında sorularının cevaplandırılması şeklinde devam etti. (Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 06.02.2014 22:27