Tunus Eğitim Fuarı’nda HİTÜ büyük ilgi gördü

Hitit Üniversitesi Türkiye Maarif Vakfı tarafından Tunus’ta düzenlenen fuara katılarak öğrencilerle buluştu.

Güncel 06.03.2019, 19:59
457
Tunus Eğitim Fuarı’nda HİTÜ büyük ilgi gördü

Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi hemşehrimiz Doç. Dr. Cahit Bağcı, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Yunus Torpil ve Hasan Yavuz, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ile birlikte Türkiye’den 14 üniversitenin katıldığı fuarı öğrenciler ve eğitimcilerden oluşan 2 bin 500’ün üzerinde kişi ziyaret etti. Fuarda HİTÜ Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Gökçe Merey ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker de hazır bulundu.

Kuzey Afrika coğrafyasındaki üniversite eğitimi düzeyinde düzenlenen ilk fuarın Maarif Vakf ı’na nasip olduğunu söyleyen Büyükelçi Doğan; “Tunus ve Türkiye kültürel, toplumsal ve tarihi değerleri birbirine çok yakın iki ülke. İki ülkenin birbirine yaklaşması ve iş birliğini geliştirebilmesi için bu fuarlar da çok büyük fırsat” diye konuştu.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi hemşehrimiz Doç. Dr. Cahit Bağcı ise Vakfın daha önce Sudan ve Malide düzenlediği fuarların ardından Tunus’a da geldiğini anlatarak; “Vakıf olarak ülkeler arasındaki köprüleri açık tutmayı önemsiyoruz. Ülkemizdeki eğitim alanındaki altyapıyı başka ülkelere taşımak ve buradaki insan kaynağına katkı sağlamak istiyoruz. Bu fuarın iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HİTÜ’nün bir dünya üniversitesi olma yolunda hedefine emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Rektör Alkan ise “Özellikle ortak pek çok yanımız olan Türk Cumhuriyetleri, Afrika ve Balkan coğrafyasındaki ülkeler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerle ikili anlaşmalar yapmaya büyük bir gayret gösteriyoruz” dedi.

Hitit Üniversitesi’nin bu coğrafyada yer alan ülkelerdeki pek çok üniversiteyle yakın işbirliği içinde olduğunu belirten Alkan, dünyada en önemli hususların başında yetişmiş insan gücüne ve kaynağa olan gereksinimin olduğunu vurgulayarak bu iki önemli unsurun Kuzey Afrika coğrafyasında var olduğunun altını çizdi.

Öte yandan tarih, kültür ve pek çok açıdan ortak yönümüz olan Tunuslu öğrencilere HİTÜ’nün akademik ve sosyal olanakları beraberinde uluslararası değişim programları anlatıldı. HİTÜ standına yoğun öğrenci ve eğitimci katılımı oldu. Stantta öğrencilerin soruları cevaplandırılarak, HİTÜ bölümleri ve olanakları hakkında detaylı bilgiler verilerek tanıtıcı broşürler dağıtıldı.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@