Tüm acil yardımlara tek merkez bakacak

Ankara yolunda yapımı tamamlanan 112 Acil Çağrı Merkezi’nde geri sayım başladı. Taşınma işlemleri devam eden Çağrı Merkezi’nde Aselsan'ın teknik alt yapı çalışmalarının ardından acil yardım telefonları tek çatı altında toplanmış olacak.

Güncel 19.06.2018, 00:42
903
Tüm acil yardımlara tek merkez bakacak

Vali Necmeddin Kılıç geçtiğimiz Çarşamba günü AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ve Belediye Başkanı Zeki Gül ile birlikte yapımı tamamlanan 112 Acil Çağrı Merkezi binasında incelemelerde bulundu.

Yapımına 2016 Temmuz ayında başlanan 112 Acil Çağrı Merkezi’nde taşınma işlemleri başladı. Aselsan tarafından yapılacak teknik altyapı çalışmalarının ardından tam olarak faaliyete başlayacak 112 Acil Çağrı Merkezi’nde 110, 112, 122, 155, 156, 177 gibi acil yardım telefonları tek merkezden yönetilecek.

Türkiye’de sadece 22 ilde 112 Acil Çağrı Merkezi olduğunu belirten AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, yangın, sel, deprem, kaza vb doğal afetlerde ve savaş sırasında bu merkezden anında kontrol edilebileceğini söyledi.

Kaza ve yangında ihbar eden kişilerin bilgilerinin görüntüsünün de öğrenilebileceğini aktaran Ceylan, böylelikle asılsız ihbarların da önüne geçeceklerini kaydetti.

Vali Necmeddin Kılıç ise itfaiye, sağlık, emniyet ve jandarma gibi kurumların ikmal müesseselerinin tamamını tek binada birleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri aktardı:

yardım talep ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait 110-112-122-155-156-177 vb. acil yardım telefonlarına yapılmaktadır. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle uygulanmasında zorluklar çekildiği bilinmektedir. Ayrıca karşılaşılan olayın hangi kurumu veya kurumları ne derecede ilgilendirdiği veya önceliğin hangisinde olduğu hususunda tereddüde düşülmesi ve birkaç kurumu ilgilendiren bir olay karşısında tüm irtibat telefonları bilinse bile, ayrı numaralar aranmak durumunda kalınması nedeniyle, zaman ve kaynak israfı ile birlikte can ve mal kayıpları da yaşanabilmektedir.

Bu sebeple tüm acil çağrıları karşılamak, sevk ve koordinasyonu sağlamak üzere büyükşehir belediyesi bulunan illerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 Acil Çağrı Merkezleri kurulmuştur. Valiliğimiz bünyesinde de 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü kurulmuş olup; geçici olarak Valiliğimiz Hizmet binasında faaliyet göstermektedir. 112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi ile vatandaşların ve ülkemizde bulunan yabancıların acil çağrılar için birden fazla numara bilme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Maliyet tasarrufu ve hizmette etkinlik sağlanmıştır. İlgili kurumlar arasında koordinasyon ve işbirliği sağlanmıştır.”

Türkiye’nin artık dünyanın ileri ülkeleriyle yarışır hâle geldiğini vurgulayan Vali Kılıç, 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki sistemi, dünyada çok az sayıda ülkenin kullandığını söyledi. GAMER’in de bu binada hizmet vereceğini belirten Kılıç, 15 gün içinde taşınma işlemlerinin tamamlanacağını açıkladı.

Vali Kılıç, 112 Acil Çağrı Merkezi’nin Aselsan tarafından yapılacak teknik altyapı çalışmalarının ardından tam olarak faaliyete başlayacağını sözlerine ekledi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 12:30
İkindi 15:29
Akşam 17:59
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@