“Tüketimle ilgili uygulanmak istenen değerler Anadolu’da 1000 yıldır var”

Vali Ahmet Kara, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, tüketicinin korunması kavramının dünyada son yüzyılda önem kazanmakla birlikte, bu konuda geçmişe dayanan köklü geleneklerin bulunduğunu ifade etti.

Güncel 15.03.2016, 23:07 15.03.2016, 22:47
557
“Tüketimle ilgili uygulanmak istenen değerler Anadolu’da 1000 yıldır var”

Kültürümüzde üretimin her aşamasının sağlıklı ve kaliteli olmasına yönelik yüzlerce yıl öncesine dayanan sözlü ve yazılı kurallar bulunduğunu hatırlatan Vali Kara, 16. yüzyılda II. Bayezid devrine ait “Bursa, İstanbul ve Edirne İhtisab Kanunnameleri”nin dünyada tüketici haklarını koruyan ilk kanun olarak bilindiğini ifade etti. 12. yüzyılda Anadolu’da oldukça yaygın biçimde faaliyet gösteren Ahilik teşkilatının işleyişi de esas olarak üretimin kalitesine ve imalattan tüketime belli standartların korunmasına dayandığını belirten Vali Ahmet Kara, bugün dünya ülkelerinin, uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu değerlerin, bin yıldır Anadolu’da hâkim olduğunu dile getirdi.
Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından kabul edilen ve birçok ülkede kanunlarla koruma altına alınan tüketici haklarının, İslâm Hukukunda “Kul Hakkı”nın bir parçası olarak değerlendirildiğini anlatan Vali Kara, “Tüketicinin korunması ile ilgili kurallar sadece tüketiciyi değil, belli standartta ve kalitede mal ve hizmet üretimini sağladığı için aynı zamanda üreticileri ve dolayısıyla ülke ekonomisini de korumaktadır.
Tüketici haklarının geliştirilmesinde ve korunmasında en önemli ögenin bilinçli, duyarlı ve sorumluluk sahibi bireyler olduğu unutulmamalıdır. Sivil toplum örgütlerinin çalışmaları ve tek tek bireylerin sorumluluk ve duyarlılıkları bu konuda büyük önem taşımaktadır.
Vatandaşlarımız haklarını arayabilmeleri için, satın aldıkları malın veya hizmetin fatura-makbuz veya fişini mutlaka almaları ve istenildiği takdirde ibraz edebilmeleri gerekmektedir. Bu sebeple söz konusu belgeleri satıcıdan talep etmeleri çok önemlidir” dedi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@