“TÜİK’in enflasyon rakamları düşüyor, halkın enflasyonu yükseliyor”

Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyonun, kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 olduğunu açıkladığını belirtti.

Güncel 04.12.2018, 23:30
888
“TÜİK’in enflasyon rakamları düşüyor, halkın enflasyonu yükseliyor”

Ocak ayında işçiye, memura ve emeklilere yapılacak enflasyon artışı düşünüldüğünde, bugün açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığının ortada olduğunu kaydeden Yaşar, çarşıda-pazarda fiyatlar artarken enflasyonun düşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada “Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in araştırmasına göre; gıda fiyatlarında kasım ayında ortalama yüzde 2,33 oranında bir artış yaşanırken, kasım sonu itibariyle son bir yıllık dönemdeki artış ise yüzde 51,88’i bulmuştur” diyen Yaşar, geçtiğimiz ay açıklanan enflasyon rakamlarını yüksek bulan AK Parti iktidarının, TÜİK Başkan Yardımcısını görevden aldıktan sonra bu ay kağıt üzerinde enflasyonun düşürüldüğünü ifade etti. Aralık ayı rakamlarıyla da oynayacak olan iktidarın böylece ücretlilere yapacağı enflasyon artışını kısmaya çalıştığına dikkat çeken İlhan Yaşar, “Ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin faturası kamu çalışanları ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansımaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmekte, çarşıda ve pazarda kendini göstermektedir.

Bir taraftan kemer sıkan, diğer taraftan da boğazı sıkılan halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir.

AKP iktidarını uyarıyoruz; halkın tümünü yoksullaştıran, gelir dağılımında adaletsizliği derinleştiren enflasyonu ve faizi arttıran politikalara derhal son verin. Madem enflasyon düştü o zaman Ağustos ve Eylül aylarında doğalgaz ve elektriğe yaptığınız zamları geri alın.

Enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılmalı ve kamu çalışanlarına ek zam verilmelidir. 3 milyon kamu çalışanını ve 2 milyon kamu emeklisini açlığa, sefalete mahkûm eden ancak kağıt üstünde düşük gösterilen enflasyon oranını kabul etmiyoruz, acilen gerçekçi çözümler bekliyoruz.

Kamu çalışanlarını, emeklileri yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm eden, asgari ücretliye göstermelik ücret artışlarını reva gören AKP iktidarının uyguladığı emek karşıtı politikalar karşısında, tüm emek örgütlerinin mücadele alanını genişleterek ortak tavır almaları zorunludur” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@