14 Şubat 2014 Cuma 22:29
TSO’nun Suriye’ye yardım kampanyası devam ediyor
TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, bölgede un, maya, kuru gıda, konserve yiyecekler, bebek maması, bebek bezi, bebek bakım ürünleri, şampuan, sıvı sabun, deterjan gibi temizlik ve hijyen malzemeleri, yetişkin bezi, kadın pedi, kullanılmamış giyim eşyaları, karpet, uyku tulumu, battaniye gibi gereçlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Sanayici ve iş adamlarının ilk günden itibaren sağladıkları katkılarla Çorumlu’nun yardımseverliğini ortaya koyduğunu ifade eden Başaranhıncal, yapılan yardımların karşılığında Türk Kızılayı Çorum Şubesi tarafından yardım sahibine makbuz verileceğini, bu makbuzla iş adamlarının vergi muafiyeti hakkı kazanacağını ifade etti.

Yardım malzemelerinin 1 Mart 2014 Cumartesi gününe kadar toplanacağını, ardından tasnif edilerek 14 Mart Cumartesi günü konvoy halinde bölgeye gönderileceğini belirten Başaranhıncal, “Suriye’de 2011 yılında başlayan ve 3 yıldır devam eden iç çatışmalar nedeniyle, 20 milyon nüfusa sahip ülkede, 10 milyon kişi acil yardıma ihtiyaç duymaktadır. 6,5 milyon kişinin evini terk etmesine sebep olan iç çatışmaların 3 milyondan fazla kişinin de mülteci olarak komşu ülkelere kaçmasına neden olmuştur. Suriyeli ilk mülteci kafilesi, Türkiye’ye 29 Nisan 2011 tarihinde giriş yapmıştır. Bu tarihten 2 yıl sonra yapılan araştırmalar sonucun da ülkemizde 21 tane mülteci kampı ve bu kamplarda yaşayan 200 bin kişi, kamp dışında yaşayan en az 400 bin kişi olduğu belirtilmiştir” şeklinde konuştu.

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle insana yakışmayan şartlarda hayatlarını devam ettiren Suriyeli mülteciler için başlatılan yardım kampanyasına katkıda bulunmak isteyen kişi ve kurumların 24 saat süreyle 0364 225 32 49 numaralı telefonla TSO’ya ulaşarak Genel Sekreter Yardımcısı Şule Akkese’den detaylı bilgi alabileceklerini kaydeden Başaranhıncal, “Kampanyaya destek olmak isteyenler aynı telefon numarası ile Odamıza ulaşarak, yardım malzemelerinin bulunduğu noktadan Odamız imkanları ile taşınmasını talep edebilirler” dedi.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 14.02.2014 22:30