09 Mart 2014 Pazar 23:12
TSO’dan kadın girişimcilere ödül

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi. Programda ayrıca ‘Kadın Girişimciliğin Özendirilmesi’ konulu kamu spotu kamuoyuyla paylaşıldı.

Çorum TSO Meclis Salonu’nda yapılan programa Vali Sabri Başköy’ün eşi Fatma Başköy, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. Ahmet Çelik'in eşi Leyla Çelik, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan'ın eşi Gülcan Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hülya Örs, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yasemin Kepçeli, Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Menekşe Şahin, Akademisyen– İç Mimar Nursema Öztürk Öziner ve kadın girişimciler katıldı.

Yasemin Kepçeli’nin konuşmasıyla başlayan programda örnek kadın girişimcilere plaket verildi. Yılın kadın girişimcileri seçilen Yektane Güngören ve Feray Baydak’a ödüllerini Fatma Başköy ile Leyla Çelik verirken, Kadın Girişimciler Kurulu’na sağladığı desteklerden dolayı Buharaevler Kız Meslek Lisesi Müdürü Sabriye Esen’e ise plaketini İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Kepçeli takdim etti.

Etkinlikte ayrıca “Günümüzde İşletmelerin Çalışan Kadınlara Bakış Açısı” konulu konferans yapıldı. Öğretim Görevlisi Menekşe Şahin, Akademisyen– İç Mimar Nursema Öztürk Öziner ve Dr. Sema Karaoğlu’nun konuşmacı olduğu konferans kokteylle sona erdi.Türkiye’nin kalkınması için kadınların ekonomi çarkına katılması gerektiğini belirterek son yıllarda kadın girişimci sayısının arttığını anlatan Yasemin Kepçeli, kadınların sorunlarının değil başarılarının konuşulacağı 8 Mart’ta buluşmak istediklerini vurguladı. Herşeyden önce anne olan kadının geleceği yetiştirdiğini söyleyen Kepçeli, kadın girişimcilerin de hem üreterek hem de çocuk yetiştirerek geleceği inşa ettiğini, kurul olarak kadınlara her türlü katkıyı sağlamaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Kadın girişimcileri önemsediğini belirterek kadının tek görevinin annelik olmadığını vurgulayan Fatma Başköy de konuşmasında Ulu Önder Atatürk sayesinde bir çok kazanım elde eden Türk kadınının son yıllarda yasal olmasa bile zihniyet anlamında haklarında geriye gidiş yaşadığını söyledi. Kadın istihdamını devletin desteklediğini ifade ederek kadınların toplumun her zemininde olması gerektiğini kaydeden Başköy, “Cumhuriyet kadına her türlü değeri ve fırsatı vermiştir. Ama bugün zihniyet travması yaşıyoruz. Haklar geriye gidiyor gibi görünüyor. Kadına yönelik şiddet her gün artıyor. Kadın eğitimi gibi erkek eğitimine de ağırlık verilerek bu sorunlar çözülebilir” dedi.
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 09.03.2014 23:24