TSO Mesleki Yeterlilik Belgesi verecek

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’dan yapılan açıklamada; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin 2015/1 Tebliğ” ile 40 meslekte mesleki yeterlilik belgesi alınmasının zorunlu hale getirildiği ve daha sonra, 2016/1 nolu tebliğ ile bu 40 mesleğe 8 meslek daha eklendiği ifade edildi.

Güncel 11.10.2017, 22:33
884
TSO Mesleki Yeterlilik Belgesi verecek

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınladığı en son tebliğ (2017/1) ile 33 meslekte daha mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirildiği ve toplam sayının 81’ e yükseltildiğinin belirtildiği açıklamada yeterlilik belgesi alınması zorunluluk haline gelen meslekler şöyle sıralandı: “Bitim işleri operatörü S3, boyama operatörü S3, iplik bitim işleri operatörü S2, iplik eğirme operatörü S2, makine montajcısı S3-4, metal kesimci S3, metal kesim operatörü S4, metal levha işleme tezgah işçisi S3, metal levha işleme tezgah operatörü S4, motosiklet bakım onarımcısı S4, motor testçisi S4-5, otomotiv boyacısı S3-4, otomotiv boya onarımcısı S4, otomotiv kaportacısı S3-4, otomotiv montajcısı S4, otomotiv prototipçisi S4-5, otomotiv sac şekillendirmecisi S3-4, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı S4, ön iplik operatörü S3, ön terbiye operatörü S3, pvc doğrama montajcısı S3, refrakterci S3-4, nc/cnc takım tezgahları elektrik/elektronik servis görevlisi S5, nc/cnc takım tezgahları mekanik servis görevlisi S5, nc/cnc takım tezgahları uygulama ve servis görevlisi S5, tren makinisti S4.”

Adı sayılan 81 meslekten 31’ inin belgesinin, TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM tarafından sınavları yapılarak verilebildiğinin belirtildiği açıklamada “Sınavlar, üyelerimiz için MEYBEM-ÇTSO işbirliğiyle ilimizde gerçekleştirilebilmektedir” denildi.

TSO tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan TOBB - MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi), inşaat, metal, asansör ve makine sektörlerinde belgelendirme hizmeti sunmaktadır. TOBB - MEYBEM tarafından Odamız işbirliğiyle ilimizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanmaktadır. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerde belirtilen 81 meslekte (matkap tezgah işçisi S3-4 2018 yılına kadar ödenmiyor) sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanmaktadır. Sınavlar, TOBB - MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları odamızda ya da tarafımızdan belirlenen sınav merkezinde, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenmektedir.

Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi Seviye 2) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak TOBB - MEYBEM tarafından Odamız kanalıyla verilmektedir. Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan TOBB - MEYBEM’e üyelerimizce yapılan başvurular Odamız üzerinden alınmaktadır.

En son yapılan mevzuat değişiklikleriyle, daha önce adaylar bireysel başvuru yapabilmekteyken, bundan böyle firmalar toplu (10 kişiden fazla) tek nokta başvurusu da yapabileceklerdir. Bu sayede firmalar aday sınav ücretlerini toplu yatırabilecekler ve sınav ücretleri firmaya toplu olarak iade edilebilecektir.

Ayrıntılı bilgi için Odamız ile iletişime geçebilirsiniz. www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@