Trafik denetimleri emniyet kemeri kullanımını artırdı

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 4 Eylül’den bu yana sürüdürülen denetimler neticesinde emniyet kemeri kullanımında artış yaşandığı gözlendi.

Trafik denetimleri emniyet kemeri kullanımını artırdı

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 4 Eylül’den bu yana sürüdürülen denetimler neticesinde emniyet kemeri kullanımında artış yaşandığı gözlendi.

13 Eylül 2018 Perşembe 22:50
Trafik denetimleri emniyet kemeri kullanımını artırdı

Yapılan denetimlerin ilk gününde emniyet kemeri kullanımı yüzde 28 iken, 8 Eylül günü yapılan emniyet kemeri sayımlarında kullanım oranının yüzde 49’a ulaştığı tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Trafik kazası nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi ile kaza nedeniyle yaşanmakta olan sosyo-ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amacıyla, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planında 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin %50 oranında azaltılması hedeflenmiş, buna yönelik olarak İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından kamuoyuyla paylaşılan Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’yle de yeni denetim stratejileri ortaya konulmuştur.

İlimiz Genelinde 04.09.2018 tarihinden itibaren İl Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince yapılmış olan denetimler neticesi yapılan emniyet kemeri sayımları neticesi ilk gün emniyet kemeri kullanımı %28 iken, 08.09.2018 tarihinde yapılan emniyet kemeri sayımında emniyet kemeri kullanım oranı %49’a ulaştığı tespit edilmiş ise de bu oranın yetersiz olduğu anlaşılmıştır. (Trafik Kontrol Noktasına gelen sürücülerin emniyet kemeri sayımları KGYS aracıyla yapılmış gerçek değerlerdir.)

Trafik kazalarının önlenmesi, trafik kurallarına uyma düzeylerinin en üst seviyeye çıkarılması, kaza sonucu meydana gelen yaralanmaların azaltılması ile denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması amacıyla 2018 yılı sonuna kadar KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ile Trafik Kural İhlallerine yönelik Emniyet Kemeri, Kırmızı Işık İhlali, Cep Telefonu Kural İhlali, Kask Kullanımı İhlali, Çift Sıra Park İhlali, Yaya Kaldırımı Park İhlali, Drift Yapan Araçlar ile Kuyumcular Çarşısı, Zafer Çarşısı ve Kubbeli Camii etrafı Trafiğe Kapalı alanlara yönelik Motosiklet denetimi yapılarak, tespiti yapılan ihlallere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda yasal işlemler yapılacaktır.

Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destek sağlayan siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.”

(Recep SERBES)