TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Araştırma Merkezi protokolü imzalanıyor

2019 yılı Mart ayı itibarıyla pilot çalışmalarına başlamış olan “TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Araştırma Merkezi” Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde yapılacak protokol imza töreni ile resmi olarak faaliyetlerine başlayacak. 

Güncel 24.07.2019, 16:15
173
TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Araştırma Merkezi protokolü imzalanıyor

25 Temmuz Perşembe günü Amasya’da bir otelde gerçekleştirilecek toplantıda, OKA öncülüğünde ve koordinasyonunda Amasya, Çorum, Samsun, Tokat ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odaları iş birliği ile kurulan Rekabetçilik ve Dış Ticaret Araştırma Merkezinin protokol imza törenine, OKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Amasya Valisi Dr. Osman Varol ve paydaşlar katılım sağlayacak. 

Dünya genelindeki dış ticaret verileri ile sektörel destek sağlanıyor 
Dış Ticaret Araştırma Merkezi, iki nitelikli dış ticaret uzmanı ile hali hazırda pilot çalışmalarına başladı. Uzmanlardan biri OKA Samsun merkez hizmet binasında, diğeri Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte. Amasya,Çorum ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odaları ile OKA yatırım destek ofislerindeki uzmanlar da bilgilendirme ve yönlendirme yapmak suretiyle merkezin çalışmalarına destek vermekte. Çalışmalar, dünya genelindeki dış ticaret verileri ile sektörel bilgilere erişilebilen veri tabanları üzerinden yürütülmekte. 

Hedef uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmak 
2023 Türkiye Dış Ticaret Stratejisi vizyonuyla, hayata geçen TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Araştırma Merkezi Projesi TR83 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artırılması ve dışa açılmalarının desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecek. Dış Ticaret Araştırma Merkezi ile bölgede bulunan işletmeleri sistemli şekilde dünyaya açacak ve ihracatlarını artıracak sürdürülebilir bir yapı kurulması, işletmelerin bu kapsamda ihtiyaç duyacağı uluslararası pazar araştırma yöntemleri, uluslararası ticari bilgi kaynakları, ticari istihbarat kanalları, rekabet istihbaratı, teknik ve operasyonel istihbarat kullanımı, istatistiksel verilerin yorumlanması, müşteri bulma teknikleri ve veri tabanları, rakip analizi gibi nitelikli bilgilerin kendilerine en hızlı yoldan sağlanması amaçlanmakta. Bu bilgilerin sağlanmasının yanında danışmanlık hizmetleri de verilecek olup işletmelerin ihracat aşamalarının her anında destek mekanizmasının sürekli hale getirilmesi hedeflenmekte. 
Tamamen ücretsiz olarak hizmet verecek olan merkezin tam anlamıyla faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bölgede dış ticaret alanındaki kurumlar arasında etkileşimin artırması, süreçlerin iyileştirilmesi ve hızlandırılmasına yönelik işbirliği ortamının oluşturulması mümkün olabilecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@