Tök’ten kayıtdışı istihdam için uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çorum İl Müdürü Ömer Tök, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin'i makamında ziyaret etti. Ömer Tök, ziyaret sırasında kayıt dışı istihdam ve sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Güncel 26.10.2020, 19:54
421
Tök’ten kayıtdışı istihdam için uyarı

Konuşmasında, kayıt dışı istihdamın hem birey hem işveren hem de devlet üzerinde meydana getirdiği olumsuzlukları dile getiren SGK Müdürü Tök, “Sigorta bir sorumluluktur. Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Çalışanların sigortalı olarak çalıştırılmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem de işverenler açısından bir zorunluluktur. Yani, işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olduğu gibi, çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir. Bu şekilde çalışmayı isteyen kişilerin sigortasız çalıştırıldığının tespiti halinde işverenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaktadır” diye konuştu.

Ziyaret sonrası SGK İl Müdürü Tök, Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Şahin'e SGK tarafından hazırlanan rehberlik faaliyetleri hakkındaki broşür ve kitapçıklardan verdi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@