26 Şubat 2014 Çarşamba 22:43
TOKİ’de “çiğdem aşı” etkinliği
Etkinliğin hazırlık aşamasında; öğrencilerin çiğdemle ilgili maniler öğrenmeleri sağlandı, çiğdem toplamak için kullanılan küsküç isimli araçlar yapıldı, yufka ekmek arasında yumurta ve çökelekten oluşan azıklar hazırlandı. Baharın gelişiyle ilgili çiğdem türkülerinin sunumu için bir öğrenci korosu oluşturuldu.

Birinci gününde; çocuklar, önceden hazırladıkları ucu sivriltilmiş küsküç adı verilen çiğdem kazıklarıyla baharın müjdecisi sayılan çiğdemleri topraktan sökmekle işe başladılar. Yeterli çiğdemi toplayarak, getirdikleri azıklarla öğle yemeğinde toplandılar. Ardından oluşturulan koro ile birlikte çiğdem türküleri söylediler. En çok çiğdem toplayan öğrenciler ödüllendirildi. Limon, paça yırtmaca, dalye gibi yöresel oyunlar oynayarak gün daha eğlenceli hale getirildi.

İkinci günde ise; karaçalı tabir edilen ağaçcığın dalı kesilerek, dikenlerine, toplanan çiğdemlerin soğanları saplanarak dallar çiğdem ağacına dönüştürüldü. Çiğdemlerin asılı olduğu dal parçası öğrenciler tarafından ev ev gezdirilerek, mâniler eşliğinde, pilavlık yağ ve bulgur toplandı.

Toplanılan malzemeler bir araya getirildi. Okul bahçesinde, velilerin yardımıyla pilav yapıldı ve içine de soyulmuş çiğdem yumruları konuldu. Daha sonra türküler eşliğinde yapılan çiğdem aşı öğrencilere ikram edildi.(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 26.02.2014 22:44