Tıbbi cihazlar artık Çorum’da test edilecek

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile kısa adı HÜBTUAM olan Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında tıbbi cihazların testlerinin yapılması üzerine geçtiğimiz yılın Ekim ayında imzalanan protokol gereği “yetkilendirme” süreci tamamlandı.

Tıbbi cihazlar artık Çorum’da test edilecek

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile kısa adı HÜBTUAM olan Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında tıbbi cihazların testlerinin yapılması üzerine geçtiğimiz yılın Ekim ayında imzalanan protokol gereği “yetkilendirme” süreci tamamlandı.

11 Ağustos 2017 Cuma 22:55
Tıbbi cihazlar artık Çorum’da test edilecek

HÜBTUAM Seydi Mebet Konferans Salonu’nda dün gerçekleştirilen belge ve plâket törenine Vali Necmeddin Kılıç, Ak Parti Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı hemşehrimiz Dr. Hakkı Gürsöz, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, İl Sağlık Müdürü Metin Öztürk, İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Sobacı, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal ve çok sayıda akademisyen katıldı.

HÜBTUAM Müdürü Prof. Dr. İrfan Kurtbaş’ın, Merkez hakkında katılımcılara bilgi sunmasıyla başlayan törende kürsüye gelen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı hemşehrimiz Dr. Hakkı Gürsöz, kurum olarak laboratuvar hizmetlerinin kritik bir öneme sahip olduğunu belirterek, “İlaçların ve tıbbi cihazların güvenli bir şekilde halka arz edilmesinde kurumumuzun laboratuvar altyapısının önemi büyük. O nedenle HÜBTUAM’a verdiğimiz yetkilendirme belgesi çok önem taşıyor. 10 ay önce yaptığımız protokol sonrasında HÜBTUAM’ın bize bu konuda destek olacağı kanaatine ulaştık. Bundan böyle bazı cihazların uygun olup olmadığını artık HÜBTUAM laboratuvarlarında belirlemiş olacağız. İlk olarak diş implantlarıyla başlayacağımız uygunluk testlerini önümüzdeki süreçte şeker ölçüm cihazıyla sürdürmek ve daha da çeşitlendirmek arzusundayız.” diye konuştu.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 2 milyar 600 milyon kutu ilaç tüketildiği ve tıbbi cihaz sayısının 5,5 milyona ulaştığını açıklayan Dr. Gürsöz, “Bütün bunların uygunluğunu kurumumuz denetliyor. Ülkemizdeki tıbbi cihazların sadece yüzde 15’lik bir kısmı yerli imalat olduğu hâlde yüzde 85’lik büyük kısım tamamen ithal ürünlerden oluşuyor. Biz bu tabloyu tersine çevirmek için yerli ve millî üretime önem vereceğiz. Bu konuda sanayicilerimizle görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

“KAN PLAZMASINDAN

YERLİ İLAÇ ÜRETECEĞİZ”

TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz öte yandan kan ürünlerini işleme ve kan plazmasından “yerli ilaç” üretimi konusunda ciddi adımlar attıklarını belirterek, üretilecek olan ilaçların Müslüman devletlere de satılacağını sözlerine ekledi.

“YENİYİZ ANCAK FARKLI

OLMANIN PEŞİNDEYİZ”

Ardından kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, laboratuvar hizmetleri konusunda TİTCK ile yapılan anlaşmanın ve elde edilen yetkilendirme belgesinin önemine değinerek, “Bizler teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten de olmalıyız. Kamu üniversitelerinin bu konuda ciddi anlamda birbirleriyle yarışması, öğrencilere farklı şeyler sunabilmesi gerekiyor.” dedi.

Üniversitelerin klâsik eğitim anlayışı dışında da görevleri olduğuna vurgu yapan Rektör Alkan, “Üniversiteler tüm kurumların üstünde yer alır. Çünkü valiyi de rektörü de üniversiteler yetiştirir. Üniversitelerin kurulmasındaki başlıca amaç o şehirdeki esnafa yeni bir gelir kapısı olmak değil, bilim üretmektir. Bu nedenle üniversitelerimiz katma değeri ve Ar-Ge değeri yüksek işlere girmesi gerekiyor. İşte biz yeni bir üniversite olmamıza rağmen farklı bir üniversite olmanın peşinde koşuyoruz. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’yla yaptığımız anlaşma da bunun bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.

DİŞ İMPLANTLARI

İLE BAŞLANACAK

Milletvekilleri Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Ahmet Sami Ceylan ve Vali Necmeddin Kılıç’ın konuşmalarını ardından TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz, Rektör Alkan’a yetkilendirme belgesini alkışlar eşliğinde teslim etti.

Rektör Alkan da Dr. Gürsöz’e iki kurum arasındaki işbirliğine sağladığı katkılardan ötürü bir teşekkür plâketi sundu.

TİTCK Başkanı Gürsöz ayrıca uygunluk testleri yapılmak üzere getirdiği diş implantlarını, HÜBTUAM Müdürü Kurtbaş’a verdi.

(Recep SERBES)