TES’e Çorumlu genel başkan

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı en büyük sendika olan Türk Eğitim-Sen’e Çorumlu genel başkan seçildi.

TES’e Çorumlu genel başkan

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı en büyük sendika olan Türk Eğitim-Sen’e Çorumlu genel başkan seçildi.

26 Şubat 2018 Pazartesi 21:59
TES’e Çorumlu genel başkan

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin 6. Olağan genel kurulu haftasonu yapıldı. Mevcut Kamu-Sen ve Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı olan İsmail Koncuk’un yeniden aday olmadığı kongrede Çorumlu Talip Geylan Genel Başkan seçildi.

Türkiye’de 200 bini aşkın üyesiyle eğitim çalışanları iş kolunun en etkili sendikalardan biri olan Türk Eğitim-Sen’in 24-25 Şubat günleri Ankara’da düzenlenen genel kurulunda yeni yönetimi belirlendi. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in duayen Genel Başkanı Koncuk'un aday olmayacağını açıklamasından ardından genel başkanlık için kendisini aday gösterdiği Talip Geylan düzenlenen kongreyi kazanmayı başardı.

Türk Eğitim-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreterliği görevini yıllardır sürdüren Talip Geylan, 225 oy alarak seçimi kazandı. Buna göre genel kurulda mevcut yönetim ise şu isimlerden oluştu. YÖNETİM KURULU: “Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler) Seyit Ali Kaplan, Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlandırma) Mehmet Yaşar Şahindoğan, Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) Cengiz Kocakaplan, Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme) Selahattin Dolğun, Genel Başkan Yardımcısı (Dış İlişkiler ve Basın) Fuat Yiğit.”

203 üst kurul delegesinin seçildiği genel kurulda diğer zorunlu organlar şöyle: “DENETLEME KURULU (Asil): Rıdvan Naci Devli, Mehmet Hanefi Bostan, Ali Balaban, Mürsel Özata, Tanfer Ata. DİSİPLİN KURULU (Asil): Selim Aydın, Kamil Terzi, Fikret Gülenç, Sezai Hangişi, Erhan Kılıç.”

Demokratik olgunluk içerisinde tamamlanan kongre sonrasında bir açıklama yapan Talip Geylan “Öncelikle hepinize Türk Eğitim-Sen camiası adına teşekkür ediyorum. Türk Eğitim-Sen bir kez daha adına yakışır bir kongre yaptı. Her konuda öncü ve örnek olan sendikamız, demokrasi anlayışıyla bir kez daha gururumuza gurur kattı. Özellikle son 16 yıldır çok zor koşullarda büyük başarılara imza attık. Adam gibi sendikacılığın adresi olduk. İsmail Koncuk’tan standardı yüksek bir miras devraldık. Şunu herkes bilsin ki, Genel Başkanımızın ortaya koyduğu sendikal duruş, çizgisinden taviz vermeden aynen devam edecektir. Eğitim çalışanları şundan emin olsun ki; eğitim ve eğitim çalışanlarını ilgilendiren her gelişmede Türk Eğitim-Sen, sendikacılığın gerekliliği doğrultusunda müdahil olacaktır. Türk Eğitim-Sen yekvücut bir sendikadır. Bize umut bağlayan eğitim çalışanlarının ve mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz necip Türk milletinin umutlarını boşa çıkarmayacağız. Bu görevi şahsıma tevdi eden delegelerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

TALİP GEYLAN KİMDİR?

1972 yılında Çorum-Osmancık'ta doğdu. Temmuz 1993 döneminde Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fak. Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde Yüksek Lisansını tamamladı. 1997 yılında Ankara'da Felsefe Öğretmeni olarak göreve başladı. 1998-1999 yıllarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu Ders Kitapları İnceleme Komisyonu'nda görev yaptı.

1992-1999 yılları arasında değişik sivil toplum kuruluşlarında yönetici olarak görev aldı. 05-12-1999 tarihinde Genel Basın ve Sosyal İlişkiler Sekreteri olarak sendikada görev aldı. 09-10 Mart 2002 tarihinde yapılan 1. Merkez Genel Kurulunda Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri olarak seçildi. 2. ve 3. Olağan Genel Kurulda da bu görevine yeniden seçildi. 24-25 Ekim 2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Merkez Genel Kurulu'nda "Genel Teşkilatlandırma Sekreteri " görevine seçildi. 5-6 Şubat 2011 tarihinde yapılan 4. Olağan Merkez Genel Kurulu'nda ve 1-2 Şubat 2014 tarihinde yapılan 5. Olağan Merkez Genel Kurulu'nda da bu görevine yeniden seçildi. Geylan evli ve 3 çocuk babasıdır.

(Volkan SINAYUÇ)