27 Şubat 2014 Perşembe 21:34
“Televizyon ve bilgisayar dil gelişimini sektere uğratıyor”
Velilerle kahvaltı ile başlayan seminerde Aile Danışmanı Firdevs Karaca Eren 0-6 yaş döneminde çocukların gelişim özellikleri en sık karşılaşılan sorunlar ve ailelere düşen görevleri dile getirdi.

Okul öncesi dönemin gelişmenin en hızlı çağı olduğunu ve bu dönemin bir çok riski de beraberinde getirdiğini söyleyen Eren, “Bu dönemde çocuklarda gözlemlenen farklılık ve geliştirilmesi gereken noktaları doğru tespit edemezsek bu aksaklık onun tüm yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir. Gelişimin dört temel alanından biri olan bilişsel gelişimin en hızlı geliştiği bu çağda çocuğun oyunlar yolu ile kendini ifade etmesine izin verilmeli; ağırlık, konum, şekil vd. kavramları kazanması için çalışılmalıdır. Dil gelişiminin artarak devam ettiği dönemde ise çocuğun ben merkezli davranışlarda bulunacağı göz önünde bulundurularak kendini ifade etmesi desteklenmeli ve duygu-düşüncelerini ifade yeteneğini geliştiren görsellerle uyaran zenginliği sağlanmalıdır. Özellikle televizyonun, bilgisayarın sınırsız ve süresiz kullanımı çocuklarda dil gelişimini sekteye uğratmakta ve bunun sonucunda çocuklarda gecikmiş konuşma, artikülasyon bozukluğu vb. dil ve konuşma problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır” diye konuştu.

Konuşmasında televizyonun yıkıcı etkilerini esprili bir dille anlatan “Televizyonun Yararları” konulu yazıyı anne babalar ve eğitimciler ile paylaşan Eren, çocuklarda ahlak gelişimine değinerek onlara empati kurmanın öğretilmesi gerektiğini bildirdi.

Çocuklarda uygulanan gelişim testleri hakkında da bilgi veren Eren, özellikle okul öncesi dönemde farkına varma ve erken müdahale gerektiren durumları tespit etmek için çocukların gelişimlerinin düzenli takip edilmesinin önemini vurguladı. Eren, çocuğun gelişiminde tereddüt yaşanması halinde bir uzmana başvurulması gerektiğini de bildirdi.

Ufuk Kreş Müdürü Hülya Nalçacı da Eren’e katkılarından dolayı teşekkür ederek çiçek verdi.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 27.02.2014 23:34