Teknolojik ürün yatırımına destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak sağlanacak desteklerin üst limitlerinin büyük işletmelerde 2 milyon TL, orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon TL olarak belirlendi. İl Müdürü Ocak, program başvurularının 3 Ekim’e kadar süreceğini bildirdi.

Teknolojik ürün yatırımına destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak sağlanacak desteklerin üst limitlerinin büyük işletmelerde 2 milyon TL, orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon TL olarak belirlendi. İl Müdürü Ocak, program başvurularının 3 Ekim’e kadar süreceğini bildirdi.

31 Temmuz 2014 Perşembe 22:48
Teknolojik ürün yatırımına destek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ülkede ilk defa verilecek olan, ülkemde orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesine yönelik ‘Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na (Tekno Yatırım) başvuruların başladığını duyurdu.

Destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak sağlanacak desteklerin üst limitlerinin büyük işletmelerde 2 milyon TL, orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon TL olarak belirlendiğini kaydeden Ocak, “İleri teknoloji üretecek KOBİ’lere önemli desteklerin sağlanacağı programa başvurular 17 Temmuz itibarıyla başladı. Programa başvurmak isteyenler, 3 Ekim 2014 tarihine kadar Bakanlığımızın internet sitesindeki formu doldurarak online olarak başvuru yapacak” dedi.

Başvuru dokümanları alındıktan sonra bir değerlendirme süreci olacağına işaret eden Murat Ocak açıklamasını şöyle sürdürdü: “Teknik uzmanlardan oluşan heyet, başvuruları inceleyecek ve bir rapor hazırlayacak. Bu raporun sonucuna göre de Bakanlığın oluşturacağı komisyon, programdan yararlanmaya hak kazanacakları belirleyecek. Tekno Yatırım programı ile teknoloji tabanlı ürünlerin üretimine yönelik yatırımların desteklenmesi hedefleniyor. Destek programı; ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için kamu kurum ve kuruluşları ile kanunla kurulan vakıflar veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen sanayiye yönelik, ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürünler veya özkaynaklar kullanılarak yapılan ar-ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ve patenti alınan teknolojik ürünler ile ilgili Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerce gerçekleştirilecek yatırımların desteklenmesine, ülke ekonomisine katma değer oluşturulması, Uluslararası pazarlarda yer alarak teknolojik ürün ihracatına öncülük edilmesi ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere geleceğe dönük Ar-Ge kültürünün benimsetilmesi amacıyla devreye alındı.

Program kapsamında sağlanacak geri ödemesiz desteklerin üst limitleri şöyle: “Büyük işletmeler; makine ve teçhizat desteği unsurundan yararlandırılacak ve sağlanacak destek üst limiti 2 milyon TL olacak. Orta büyüklükteki işletmeler; makine ve teçhizat destek unsuru ile kredi faiz destek unsurundan yararlandırılıp, toplamda sağlanacak destek üst limiti 10 milyon TL. Küçük işletmeler; makine ve teçhizat destek unsuru, kredi faiz destek unsuru ile işletme gideri desteği unsurundan yararlandırılıp, toplamda sağlanacak destek üst limiti 10 milyon TL olacak. Programın destek unsurlarını; makine ve teçhizat desteği, kredi faiz desteği ve işletme gideri desteği oluşturuyor. Destek süresi kredi faiz desteği unsurunda 36 ay, işletme gideri destek unsurunda ise 1 yıl olarak belirlendi. 36 ay destek süresi bulunan makine ve teçhizat desteğinde ise, ihtiyaç duyulması halinde bir defaya mahsus olmak üzere 6 aya kadar ek süre verilebiliyor. Söz konusu destek programı hakkında; Yönetmelik, Başvuru Kılavuzu, Usul ve Esaslar, Teknoloji Sınıfları, Sıkça Sorulan Sorular gibi kısımlar ve Program hakkında detaylı bilgi https://teknoyatirim.sanayi.gov.tr/ adresinden alınabilir.”
(Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 31.07.2014 22:49