“Tek sicille karışıklık önlenecek”

Devlette bütün işlemlerin T.C kimlik numarası ile halledilebildiğine dikkat çeken Yabacıoğlu, “Şimdi bu kolaylığa belediye de dahil oldu. Belediyemizde de tek sicil sayesinde tüm işlemler T.C kimlik numarası ile yapılabilecek” dedi.

Güncel 23.12.2014, 01:18 23.12.2014, 01:19
523
“Tek sicille karışıklık önlenecek”
Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Muzaffer Yıldırım'ı ziyaret ederek belediyenin son iki yıldır uygulamaya koyduğu tek sicil uygulaması ve yapılandırma ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
Tek sicil uygulamasının 1 Ocak 2015'ten itibaren zorunlu olacağını, herhangi bir işlem için belediyeye müracaat edenlerden önce sicil birleştirme işlemini yapmasını isteyeceklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, “Sicil birleştirme işlemi kısa bir sürede gerçekleştiriliyor. Sistemimizde bir kişiye ait birden fazla kayıt var. Bu nedenle borçların unutulması ve mükerrer ödemeler olabiliyor. Kiracılar ev sahiplerine borç bırakıp gidiyor. Tek sicil uygulaması ile bunların önüne geçilmiş olacak” dedi.
Devlette bütün işlemlerin T.C kimlik numarası ile halledilebildiğine dikkat çeken Ahmet Yabacıoğlu, “Şimdi bu kolaylığa belediye de dahil oldu. Belediyemizde de tek sicil sayesinde tüm işlemler T.C kimlik numarası ile yapılabilecek. Tek sicil ve borç yapılandırma hususunda odaya kayıtlı muhasebeci ve mali müşavirlerin bilgilendirilerek onların mükelleflerine iletmeleri, hemşehrilerimizin biran önce işlemlerini gerçekleştirmeleri ve mağdur olmamaları için desteklerinizi istiyoruz” diye konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çorum Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Muzaffer Yıldırım ise benzer sorunlarla kendilerinin de karşılaştığını söyledi. Borcu olmadığı halde aynı numara adına hem kendilerine hem de başka biri adına kayıt yapıldığını anlatan Yıldırım, “Sonuçta bu hata düzeltildi ama sizin anlattığınız tek sicil sayesinde bunlar ortadan kalkacak. Bizde de daha önce vergi numarası uygulaması vardı. O da karışıklığa sebep oluyordu. Sonra T.C kimlik numarası vergi numarası olarak da kullanılmaya başlandı. Rahat ettik” şeklinde konuştu.
Uygulama hakkında esnafı bilgilendirmek için internetten ve SMS yoluyla duyuru yapabileceklerini ve müşterilerini tek sicil uygulamasına yönlendirebileceklerini söyleyen Yıldırım, uygulamaya katkı vermek için gereğini yapacaklarını bildirdi.
Borç yapılandırması konusunda da açıklamalarda bulunan SMMMO Başkanı Yıldırım, hiçbir kurumun alacağından vazgeçmeyeceğini ve bu nedenle borç yapılandırmak isteyen vatandaşların kârlı çıkacağına dikkat çekti. Muzaffer Yıldırım, “Er ya da geç bu borçlar ödenecek. Af yok, faizin silinmesi söz konusu. Halkın bu imkandan faydalanarak belediyeye olan borçlarını ödemesi kendi menfaatinedir” diye konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@