TBB ve barolardan seçim sistemi değişikliğine tepki

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve aralarında Çorum Baro Başkanlığı’nın da olduğu 80 baro başkanlığı ortak bir açıklama yayınlayarak, barolara ve bunların seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadıklarını bildirdi.

Güncel 19.05.2020, 19:02
214
TBB ve barolardan seçim sistemi değişikliğine tepki

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 baro başkanlığı adına yapılan açıklamada barolara ve bunların seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin durdurulması ve geri çekilmesi istendi.

Türkiye'nin uzun süredir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla, ekonomik, toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele ettiği hatırlatılan açıklamada avukatların yaşadığı sorunların tahammül edilemez boyutlara ulaştığı ifade edilerek, ülkenin ve avukatlık mesleğinin önceliğinin sorunların çözümüne çaba sarf etmek olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada; “Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz. İleride, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır. Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır” denildi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:34
Güneş 06:59
Öğle 12:29
İkindi 15:21
Akşam 17:49
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@