“Tayyip Erdoğan her haliyle Cumhurbaşkanlığını haketti”

AKP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Uslu, Karabük’te katıldığı açılışta dünyada önemli bir oyun kurucu olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanının güçlü biri olması gerektiğini belirterek “Sokaktan medet uman muhalefetin bu ülkeye kazandıracağı bir şey yok” diye konuştu.

Güncel 04.05.2014, 21:49 04.05.2014, 21:50
463
“Tayyip Erdoğan her haliyle Cumhurbaşkanlığını haketti”

TBMM İdari Amiri ve AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı hakettiğini söyleyerek, “Türkiye çok güçlü bir devlet ve oyun kurucu olduğuna göre güçlü bir Cumhurbaşkanı olması gerekiyor” dedi.

Uslu, Safranbolu ilçesinde bir işyerinin açılışına katıldı. Açılış sonrası soruları cevaplandıran TBMM İdari Amiri Uslu, 1 Mayıs’ın vesayetten ve kriminal bir gün olamaktan kurtarılması gerektiğini söyleyerek, “1 Mayıs’ta insanlar korku yerine coşkuları ortaklaşsınlar diye bu amaçla 1 Mayıs’a meşrutiyet kazandırmak ve bizim açtığımız yoldan her yerde kutlanması için çaba gösterdik geçmişti” dedi.

“Ana muhalefet ne yaptığını bilmiyor”
Hala 1 Mayıs’ın kardeşçe coşku ile kutlanmasından ziyade bir kısım illegal yoldaşlarla kutlanmasını tercih edenlerin olduğunu, bir kutlamadan ziyade çatışma görüntüsü ve hesaplaşma görüntüsü içerisinde olunuyor olmasının 1 Mayıs’ın ruhuna yapılan haksızlık anlamına geldiğini belirten Salim Uslu, “Toplum olgunlaştıkça, demokratik kültür ve terbiye yerleştikçe 1 Mayıs’ların gerçek bir bayram coşkusu çok uzak değil. Bu tür aşırılıklar illegalitelerin kendini kanıtlaması ve kendi mensuplarını terörize etmesi onlara özgüven kazandırılması çabalarının çok uzun sürmeyecek. Güzel örnekler önümüzde durdukça işçi Taksim’e çıkmama konusunda, ya da işçi maceracıların peşine takılmama konusunda daha büyük kararlılık gösterecektir. Bence Ana muhalefet ne yaptığını bilmiyor, şaşkın. Üretken, verimli, yol gösterici muhalefet yapmak yerine, sokaktan medet uman bir muhalefetin kendisine ve Türkiye’ye kazandıracağı bir şey yok. Nitekim herşey toplumun gözü önünde cereyan ediyor. Toplum böyle bir muhalefet bir muhalefet anlayıştan geçit vermeyeceğini 30 Mart’ta gösterdi” dedi.

“Güçlü bir lidere ihtiyacımız var”
AKP içinde Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili istişare mekanizmasını çalıştırdıklarını, istişare sonucunda ortaya çıkan karara herkesin saygı göstereceğini ve partinin bundan sonraki yol haritasının da ortaya konacağını anlatan Çorum Milletvekili Uslu, “Türkiye’nin bir Cumhurbaşkanlığı krizi yaşanacağını sanmıyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanı oturup bu konuda elbet bir yol haritası çizeceklerdir. Bize de istikamet verici açıklama yapacaklardır. Başbakan her haliyle Cumhurbaşkanlığını haketmiştir. Ben şahsi olarak gitmesinden yanındayım. Ben meseleyi içeride kimin Cumhurbaşkanı olması gibi dar bir siyasi çekişme ile değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Avrupa Birliği bugün kendi içerisinde çok ciddi güçlü bir liderlik sorunu yaşamaktadır. Hala ortak paraya geçmemişlerdir. Ortak bir savunma gücü ve anayasa oluşturamamışlardır. Türkiye’de çok güçlü bir devlet ve oyun kurucu olduğuna göre güçlü bir Cumhurbaşkanı olması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı makamının sadece sembolik bir anlamda bütün bu süreçte önemli bir dünya aktörü olması çok kolay değil” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın güçlü liderliği ile Cumhurbaşkanı olması, ayrıca başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini dile getiren Salim Uslu sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaman zaman kuvvetler aykırılığı ilkesinin zedelendiğini görmekteyiz. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedelenmesi istikrarın, ekonomik istikrarın ve siyasal istikrarın bozulmasını yönelik sonuçlar ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanlığında yaşanan kim olaylarında krizler ortaya çıkıyor. Türkiye’nin de bunu kaldıracak gücü yok.

Güçlü bir lidere her şeyden çok ihtiyacımızı var. Onu da sanki sayın Başbakanın Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye’nin de Başkanlık sistemine geçmesiyle birlikte Türkiye’nin tek seslilik olur. Demokratik açıdan parlamento daha etkin hale gelecek. Parlamenter sistemi terk edilmeyecek, aksine icra makamını daha çok denetleyen etkin bir kurum haline gelecek. Bunun örneği ABD’de var. Kimse ABD’de temsiller meclisi ya da senatonun daha az işleve sahip olduğuna ikna edemez. Bizde de benzer bir şeyler olabilir. Böyle bir sürece Türkiye'nin ihtiyacı var”

“Süreklilik çok önemli”
Dar veya daraltılmış bölge gündemden kalktığını da anlatan Uslu, “Daraltılmış bölge geçmişten beri Türkiye’de uygulanmıştır. Büyük şehirleri birkaç seçim bölgelerine daha fazla bölersiniz ama demokrasi kültürünün oturması demokratik geleneklerin, ilkelerin, ahlakın ve terbiyenin yerleşmesi çok daha önemlidir. Tutarlılık süreklilik çok daha önemlidir. Ondan sonra seçim sistemin çok fazla önemli olduğunu sanmıyorum” açıklamasında bulundu. (İHA)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@