“Tayvan ile Türkiye ilişkileri geliştirilmeli”

Ankara Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Yaser Tai-Hsiang Cheng ev sahipliğinde Tayvan Çin Cumhuriyeti’nin 106. Milli günü kutlandı.

“Tayvan ile Türkiye ilişkileri geliştirilmeli”

Ankara Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Yaser Tai-Hsiang Cheng ev sahipliğinde Tayvan Çin Cumhuriyeti’nin 106. Milli günü kutlandı.

08 Ekim 2017 Pazar 23:50
“Tayvan ile Türkiye ilişkileri geliştirilmeli”

Milli gün etkinliklerine TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Çorum Milletvekili Lülfiye İlksen Certoğlu Kurt, AK Parti İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, diplomatlar ve çok sayıda davetli katıldı.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu gecede yaptığı konuşmasına Tayvan Çin Cumhuriyeti’nin 106. Milli gününü kutladı. Salim Uslu, “Tayvan halkı ile Türk halkı arasında kültürel ve demokrasi anlayışında önemli bir yakınlık olduğunu düşünüyorum. Bu yakınlaşmanın hem siyasal hem kültürel hem de ekonomik anlamda yeni işbirliği imkanlarını geliştireceğine inanıyorum. Burada da en büyük pay Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Sn. Yaser Tai-Hsiang Cheng ve ekibinin girişimleridir. Bizlerin görevleri Türkiye ve Tayvan ilişkilerini geliştirmektir. Özellikle Türk Hava Yolları ile Tayvan arasında geçtiğimiz yıl karşılıklı direk uçuşların başlaması, haftada -7 kez uçuşların olması ekonomik ilişkileri geliştirmede, ülkeleri birbirine yaklaştırmada çok önemlidir. Tayvan Çin Cumhuriyeti ile Türkiye arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere çok çeşitli anlaşmalar olmuştur. Bir taraftan demokrasi mücadelesi bir taraftan da bir medeniyet bakiyesi olarak Türkiye’nin, çevresindeki sıkıntılara maruz kalan dostlarına yardımı çok önemli ve anlamlıdır. Bilhassa Suriye’den gelen göçmenlere yardım konusu dünyanın adeta gıpta ile izlediği bir başarı öyküsüne dönüşmüştür. Tayvan hükümeti ve vakıflarının gerek mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamada, gerekse İstanbul’da 2 okul yaptırma konusundaki çabasını büyük bir takdirle, teşekkürle izledik. İnanıyorum ki, hem ticari ilişkilerin hızlanmış olması hem kültürel işbirliğinde atılan adımlar özellikle de üniversiteler arası öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, öğrencilere burs katkısı eğitim anlamında ilişkilerin gelişmiş olması son derece önemlidir” dedi.

Etkinlikler 106. Milli günü pastasının kesilmesiyle son buldu.

(Haber Merkezi)