Tatlısu’dan Manisa’da şiir şöleni

Mehmet Tatlısu, öğretim görevlisi olarak 25 yıl görev yaptığı Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde "Yunus Emre'den Sezai Karakoç'a Örneklerle Türk Şiiri" konulu bir dinleti sundu.

Güncel 18.11.2014, 00:14 18.11.2014, 00:15
798
Tatlısu’dan Manisa’da şiir şöleni
Önceki hafta Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğrencilerine hitap eden Emekli Öğretim Görevlisi Mehmet Tatlısu, bu kez 25 yıl görev yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde meslektaşlarıyla ve öğrencilerle buluştu.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bakaç'ın daveti ile Demirci'ye giden Tatlısu, Basri Koçyiğit Kültür Merkezi'nde "Yunus Emre'den Sezai Karakoç'a Örneklerle Türk Şiiri"ni anlattı. Programa protokol üyeleriyle birlikte yoğun bir katılım gözlendi.

Yunus Emre'yi "yeryüzünde yaşayan bütün insanlığın ortak değer ve duygularını dile getiren bir "Dünya Ozanı" olarak niteleyen Mehmet Tatlısu; büyük şairin ülkemizde çok geç keşfedilmesinden ve henüz layık olduğu ölçüde öneminin bilinmemesinden yakınarak, lise ve üniversitelerde bağımsız "Yunus Emre dersleri" konulmasını önerdi. Tatlısu, İngiltere'de doğan her çocuğun kulağına Şekspir adının fısıldandığını da ifade etti.

Yirminci yüzyıl Türk Halk Şirinin en önemli dört ozanının Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Neşet Ertaş ve Abdürrahim Karakoç olduğunu vurgulayan Tatlısu Abdurrahim Karakoç için; “Pir Sultan Abdal'ın. Emrah'ın. Köroğlu ve Dadaloğlu'nun günümüzdeki sentezi ve bileşimidir" diyerek Mihriban Şairi'ne olan vefa, sevgi ve saygısını ifade etti.

Tatlısu, konuşmasının devamında; Tevfık Fikret, Mehmet Akif, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Faruk Nafiz Çamlıbel, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Cahit Sıtkı, Ahmet Muhip Dıranas, Orhan Veli Kanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, Attila İlhan, Cemal Süreya ve Sezai Karakoç'u edebi kişilikleri ekseninde örnek şiirleriyle anlattı.

Mehmet Tatlısu, sözlerini “Bayrak Şairi” Arif Nihat Asya'nın “Dua” şiiriyle noktaladı.

Tamamı doğaçlama olarak yapılan konuşma dinleyenlerden büyük takdir topladı. Bir buçuk saat boyunca yoğun bir heyecan, merak, ilgi ve dikkatle izlenen program sonunda, Tatlısu’ya plaket ve buket verildi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@