“Taşımacılıkta sorunları çözme yönünde olumlu adımlar atıldı”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni takograf uygulamasının 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığını, yine U-ETDS uygulamasının da 6 ay süreyle ertelendiğini belirterek, “Yurtiçi yolcu taşımacılığında zaman zaman uygulamaya konulan taban fiyat uygulamasına benzer bir uygulamanın yurtiçi eşya taşımacılığında da uygulanarak Ton x Km. esasına göre her 6 ayda bir taban fiyat belirlenmesi yönündeki talebimiz Bakanlıkça olumlu karşılandı.” dedi.

Güncel 07.01.2020, 22:35
418
“Taşımacılıkta sorunları çözme yönünde olumlu adımlar atıldı”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı ziyaret ederek taşımacı ve şoför esnafının sorunlarını görüştü.

30 HAZİRAN’A UZATILDI

Şoför esnafının çözülemeyecek bir problemi olmadığını, ikili ilişkilerle sorunların üstesinden gelindiğini ifade eden Palandöken, Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince, sayısal takograf ünitelerindeki verilerin, elektronik ortamda kart verme otoritesine gönderme zorunluluğunun 1.1.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini, ancak taşımacı esnafının gerekli hazırlıkları tamamlayamaması nedeniyle, bu sürenin 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

U-ETDS UYGULAMASI 6 AY UZADI

Karayolunda bireysel taşımacılık yapan esnafın 24 saat içerisinde 9 saat çalışma zorunluluğuna makul bir tolerans süresi eklenmesi ve karayollarında yeterli dinlenme alanları oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılmasını da isteyen Bendevi Palandöken, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince yetki belgesi sahiplerinin, yük taşımacılığı yaptıkları araç ve taşımasını üstlendikleri eşyalara ilişkin bilgileri, eşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek zorunluluğunda değişiklik yapılmasına ilişkin yeni düzenleme gerekli çalışmalar yapılarak 6 ay süreyle ertelenmesi yönünde karar alınmıştır” şeklinde konuştu.

TAŞIMACILIKTA TABAN FİYAT

TESK Genel Başkanı Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kamyoncu esnafı, akaryakıt, yağ, lastik, yedek parça, bakım ve onarım gibi işletme giderlerini karşılayamaz durumda. Sektörde büyük firmalarla mücadele etmek zorunda kalan esnaf yıkıcı rekabetin altında eziliyor ve iş hacmi gittikçe küçülen sektörde hakkına düşen payı da alamıyor. Bu nedenle; yurtiçi yolcu taşımacılığında zaman zaman uygulamaya konulan taban fiyat uygulamasına benzer bir uygulamanın yurtiçi eşya taşımacılığında da uygulanarak Ton x Km. esasına göre her 6 ayda bir taban fiyat belirlenmesi yönündeki talebimiz Bakanlıkça olumlu karşılandı.

KAMERA ZORUNLULUĞU 1 YIL ERTELENDİ

Şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda 30 gün süreyle kayıt yapabilen ön ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması zorunluluğu içişleri Bakanlığı tarafından 1 yıl süreyle ertelendi.

D4 yetki belgesi ile yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar içinde iç ve dış kamera ile en az yedi gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulmasına yönelik zorunluluğun 1 yıl süreyle ertelenmesi yönündeki talebimiz de değerlendirilerek kısa sürede sonuca varılacak.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@