“Tarladan Sofraya Altın Başağın Hikâyesi”

Buğdayın una kadarki işlemleri, ülkemizdeki mevcut durum, olası problemler ve çözüm yollarının tartışılması için Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkısıyla yapılacak sempozyum 23 Aralık günü saat 09.00’da başlayacak.

Güncel 19.12.2014, 23:06 19.12.2014, 23:07
1064
“Tarladan Sofraya Altın Başağın Hikâyesi”
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla 23 Aralık 2014 Salı günü “Tarladan Sofraya Altın Başağın Hikâyesi” konulu sempozyum düzenlenecek.
İnsanlık tarihinin ve medeniyetin temellerinin 15 bin yıl önce buğday tarımı ile atıldığını açıklayan Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bu kapsamda ülkemizde de tahıl üretiminin önemli bir yer tuttuğunu hatırlatarak buğdaydan una kadarki tüm işlem basamaklarında ülkemizdeki mevcut durumun, olası problemlerin ve çözüm yollarının tartışılması adına Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde Çorum TSO ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla bir sempozyum organize edildiği bildirildi.
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu’nda saat 09.00’da başlayarak üç oturum halinde yapılacak sempozyumla oluşturulacak ortak platformda un sanayicileri ile akademisyenlerin bilgi paylaşımında bulunmasının hedeflendiği, sempozyum sonucunda elde edilecek verilerin ilerde yapılması düşünülen ortak çalışmaların temelinin oluşturulmasının amaçlandığı vurgulanan açıklamada “Sektörün mevcut durumu ve geleceği için önem arz eden sempozyuma sektörde yer alan firmaların katılımı önem arz etmektedir.” denildi.
Müzik dinletisi ve açılış konuşmalarıyla başlayacak sempozyumun birinci oturumunu Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Fatih Özbey yönetecek. Bu bölümde Çorum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Musafa Avşar, Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürü Cengiz Solmaz birer sunum yapacak.
Hatap Değirmenleri Yönetim Kurulu Üyesi Latif Kavukçu yöneteceği ikinci oturumda Ulusoy Un İcra Kurulu Başkanı E. Günhan Ulusoy, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. M. Sertaç Özer, Diyetisyen Hatice Karslıoğlu ve Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Aliye Pehlivan konuşacak.
Doç. Dr. M. Sertaç Özerin yöneteceği son oturumda ise Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Seçil Türksoy, Ziraat Mühendisi Zafer Akıncı, Buğday Islahçısı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Selami Yazar ile Agronomist, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Muzaffer Avcı çeşitli konularda sunum yapacak. (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@