“Tarımsal sulama konusunda Çorum yeterli destek almıyor”

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, su ve su kaynaklarını muhafaza ederek bilinçli sulama yapan toplumların, gıda ve tarım alanlarında dünyadaki yerini sağlamlaştırdıklarını belirterek, sulama tesisleri konusunda Çorum’un yetersiz olduğunu söyledi.

Güncel 26.12.2016, 20:38
429
“Tarımsal sulama konusunda Çorum yeterli destek almıyor”

Ülkemizin birçok ilinin kurak ve yarı kurak iklim kuşağında yer aldığını hatırlatan Necati Gül, “Bu kurak tarım alanlarında bitkilerin yetişme döneminde doğal yağışların yetersiz olması durumunda yüksek verim ve kalite için en uygun yöntemle tarımsal sulama yapılması gerekmektedir. Hiç şüphesiz bu illerden biri de Çorum’dur. Ancak ne yazık ki yıllardır sulama konusunda ilimiz yatırım alamamıştır.” dedi.

Bugüne kadar tarımsal sulamaya Özel İdare bütçesinden de yeteri kadar pay ayrılmadığını iddia eden Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, “Ayrıca Özel İdare verilerinde sulamada brüt ve net sulama alanı miktarı farklılık arz etmektedir. Yatırım yapılmış ama sulama yapılmayan alanlar vardır. Bu alanlar sulama yapılıyormuş gibi istatistiki verilerde yer almaktadır. Gerek işletme gerekse yönetimsel sorunlar yüzünden işletilememektedir. Özellikle faaliyet için enerji gerektiren yatırımlar ya aktif değil ya da sağlıklı yürütülememektedir. Örneğin Dodurga ilçesinin Obruk Köyü sulaması veya Osmancık’ın Girinoğlan Köyü sulaması gibi. Bu verilerin mutlaka yeniden düzenlenmesi gereklidir. Bu konu bizim en önemli meselemiz olmalı ve paydaşların bilgi paylaşımı ile kısa zamanda çözüme kavuşturulmalıdır.” diye konuştu.

Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@