Tarımın gelişmesi için 19 hedef belirlendi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar ve önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Güncel 10.04.2019, 21:30
334
Tarımın gelişmesi için 19 hedef belirlendi

İl Müdürlüğü’ne ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yürütülen projeler ve sağlanan destekler ele alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ile ilçe ziraat odası başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek için belirledikleri hedefleri yaptığı sunumla anlattı. 2019 yılında paydaşlarıyla birlikte hayata geçirmeyi planladıkları projelerden bahseden Sarı, Oda ve Birlik başkanlarından destek istedi.

“KALİTELİ VE SAĞLIKLI HAYVAN ÇORUM’DA BULUNUR”

Sarı, “Burada hayvan satışı için damızlık borsasını ve damızlık düve merkezini kurarsak sağlıklı ırklarla birlikte Çorum hayvancılıkta yine bölgede bir merkez olacaktır. Türkiye’de kaliteli ve sağlıklı hayvan Çorum’da bulunur algısını oluşturmamız gerekiyor.

Hayvan üretiminde giderleri oldukça düşüren silajlık mısırın da üretimini artırmayı hedefliyoruz. Silaj üretiminin arttırılması için üreticilere yem bitkisi tohumu dağıttık. İki adet silaj paketleme makinesi aldık. Ayrıca bunların yanı sıra ot biçme ve ot silaj makinesi de alınacak” dedi.

“SÜT ÜRETİMİ BÜTÜN YILA YAYILMALI”

Çorum’da Mart ve Haziran aylarında süt üretiminin fazla olduğunu vurgulayan Sarı, “İlimizde Mart- Haziran arasında süt üretimi diğer dönemlere göre 3 katına çıkan bir artış göstermektedir. Bu da sütlerin pazarlanmasında problem oluşturmaktadır. Örneğin Kasım ayında günlük üretim 60 ton civarındayken Nisan ayında 200 tonun üzerinde bir günlük üretim gerçekleşmektedir. Süt işleyen işletmelere arz edilen bu dengesiz süt ise fiyatlarda düşüşe ve pazarlama sıkıntısına neden olmaktadır. Bununla ilgili olarak sorunun çözümü konusunda Veteriner Hekimler Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile birlikte bir çalışma yapıyoruz” diyerek, üretimin bütün yıla yayılması için üzerinde çalıştıkları projeyi anlattı.

ÜRETİCİLERE UYGUN FİYATA TOHUM

Ziraat odaları ile işbirliği içerisinde çalışarak dışarıdan ithal ettikleri tohumu şimdi kendilerinin üreteceğini ve üreticilere uygun fiyattan vereceklerini kaydeden Sarı, “İlimizde organik madde yönünden zayıf olan topraklarımızı organik maddece zengin hale getirmek için STK’lar ve tarafların işbirliği ile çiftlik gübrelerini toprakla uygun şekilde buluşmasını sağlayıp, kimyasal gübre kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda da iki adet gübre dağıtım römorku alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız.

BUĞDAYDA UN KALİTESİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Buğdayın un kalitesini olumsuz etkileyen zararlılar (süne, kımıl) ile mücadele yöntemlerini, çiftçilerimizin düzenli uygulamasını sağlayarak bölgede üretilen buğdayın un kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Süne ve Kımıl zararlısıyla mücadele konusunda ilimizde ilaçlı mücadele gerek kalmadan parazitoid böceklerin konukçusu olan ağaçlarla arazi aralarında ağaçlandırma ve süne ve kımıl ile beslenen keklik bıldırcın gibi kuşların doğaya salımını yapıyoruz.

Çorum tarımını merkez ve ilçeler ile birlikte bir bütün olarak düşünmekteyiz. Tarımdaki gelişmemiz ilçelerimizle birlikte olmalıdır, tarımsal ürünlerde sürdürülebilir bir yol izlememiz lazım. İl Müdürlüğü olarak tarımsal kalkınmanın il genelini kapsayacak şekilde, işbirliği içerisinde hep beraber kalkındırmak amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Toplantı, Ziraat Odası başkanlarının görüş ve önerilerini belirtmesinin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 12:30
İkindi 15:29
Akşam 17:59
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@