Tarım Fuarı’na teknik gezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu üyeleri Bursa’ya teknik gezi yaptı.

Tarım Fuarı’na teknik gezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu üyeleri Bursa’ya teknik gezi yaptı.

21 Ekim 2016 Cuma 23:36
Tarım Fuarı’na teknik gezi
Gezi kapsamında Çorum’dan giden heyet geçtiğimiz günlerde kapılarını ziyaretçilere açan Bursa 14. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 9. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı’nın yanı sıra Karacabey Tarım İşletmesi ve Sütaş Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek bilgi aldılar.
Karacabey Tarım İşletmesi’ne yapılan ziyarette işletme bünyesinde bulunan hippoterapi merkezi, safkan arap atı üretim alanları ve Kangal ve Akbaş (Karbeyaz) ırkı çoban köpekleri yetiştiriciliği bölümlerini gezen heyet işletmede yetiştiriciliği yapılan hayvanlar hakkında bilgiler alındı.
Sütaş Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi ziyaretinde ise SÜTAŞ Eğitim Merkezleri Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Mecit Özdemir işletmenin tarihçesi ve kuruluşuna ait tanıtımın ardından örnek süt inekçiliği tesisi gezilerek hayvan besleme, hayvan refahı gibi konularda bilgiler verildi.
Ayrıca Sütaş Eğitim Merkezleri’nde üreticilere 3 günlük ücretsiz eğitimler verildiğini, bu eğitimlerde İşletme Planlama, İşletme Alet ve Makineleri, Yem Bitkisi Üretimi, Silaj Yapımı ve Kullanımı, Rasyon Hazırlama, Bakım Besleme, Sürü Yönetimi, Kayıt Tutma, Hijyenik Sağım ve Kaliteli Süt, Hayvan Refahı, Aşılama ve Sürü Sağlığı, Mastitis, Zoonoz ve Salgın Hastalıklar, Ahır Hijyeni, Ayak ve Tırnak Bakımı, Hastalıktan Ari İşletme ve AB Kriterleri, Tarım ve Hayvancılıkta Örgütlenme Modelleri, Tarım ve Hayvancılıkta Devlet Desteklemeleri, Arazi Seçimi, İşletme Kapasitesi, İşletme Kapasitesine Göre Gerekli Olan İnşaat Yapıları, Yatırımın Maliyeti, Yatırım ve İşletme Kredileri, İşletmenin Gelir-Gider Hesapları konularında bilgiler verildiği belirtildi.
SÜTAŞ Eğitim Merkezleri Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Özdemir üreticileri eğitimlere davet etti.
Gezinin ikinci gününde ise Bursa Tarım Fuarı ziyaret edildi. Fuarda tarım, hayvancılık ve hohumculuk konularında sergilenen ürünler incelenerek tarımsal yenilikler ve üretim metotları konularında bilgiler alındı.
(Haber Merkezi)