10 Şubat 2014 Pazartesi 23:01
“Tar-Gel personelinin çalışma şartları vicdanları sızlatıyor”
Toplantıya Genel Merkezi Temsilen Genel Başkan Yardımcıları Sabri Kızılkaya ve Hüseyin Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Orman İşletme Müdür Vekili Halil Oflu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatör Vekili İsmail Dağdelen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Muzaffer Gülgün, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Erkal Gedikli, TOÇBİR-Sen Şube Başkanı Yusuf Şahinbaş ile Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları Üyeleri ve İşyeri Temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Şube Başkanı Yusuf Şahinbaş, sendikal anlamda yönetim olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, dün Yozgat ile birlikte 19 Nolu Şube iken bugün gelinen noktada Çorum ve Yozgat’ın ayrı ayrı şube olacak üye sayısına ulaştıklarını, bu başarıda şube yönetiminden, işyeri temsilcilerine ve üyelerine kadar herkesin emeği olduğunu söyledi. Şahinbaş, toplantıyı onurlandırdıklarından dolayı Genel Merkez Temsilcilerine, İl Müdürlerine ve katılımcılara teşekkür etti.

Genel Başkan Yardımcısı Sabri Kızılkaya da yaptığı konuşmada; genel merkez olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek TAR-GEL Projesinde çalışan personelin çalışma şartlarının vicdanları sızlattığını, Memur-Sen ve TOÇ BİR-SEN olarak tüm kamu çalışanlarının dertlerini kendilerine dert edindiklerini belirterek, bu sorunların çözümü için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Konuşmasında, TAR-GEL personelinin iki büyük sorunundan biri olan, “kadro” sorunun Memur-Sen ve TOÇ BİR-SEN’in büyük gayretleri ve çalışmalarıyla çözüme kavuşturulup, 4/A kadrosuna geçirildiğini söyleyen Kızılkaya; TAR-GEL çalışanlarına sadece kadro verilmesinin yeterli olmadığını, köyde istihdam mecburiyetinin kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. Kadro ile TAR-GEL çalışanlarının sorunun yüzde altmışını çözdüklerini de sözlerine ekleyen Kızılkaya, köyde istihdam sorununu da yetkili sendika olarak yine kendilerinin çözeceğini anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca TAR-GEL Projesinde istihdam edilen 9979 veteriner hekim ve mühendisin, Bakanlık teşkilatlanmasının olmadığı köylere atandığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Kızılkaya, bakana ve bakanlık bürokratlarına seslenerek; “TAR-GEL personelinin çalışma şartları vicdanları sızlatmaktadır. Lütfen empati yapalım, rasyonel bakalım. Kendi evladınız için istemeyeceğiniz bu insanlık dışı muamelelere Anadolu çocuklarına nasıl reva görürsünüz” dedi.

“MAAŞLARDA SEYYANEN TABAN AYLIĞA YAPILAN ZAM GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Kızılkaya, konuşmasının devamında; oransal zam yerine maaşlarda seyyanen taban aylığa yapılan zam tercih edilmesinin geleceğimiz için çok önemli olduğunu vurgulayarak, yapılan zam ile birlikte emeklilerin aylık maaşlarına ortalama 150 TL, Ocak 2014'ten sonra emekli olacak bir memurun ise 5400 TL fazla ikramiye alacağını aktardı. Kızılkaya, bu yıl toplu sözleşmede; kimi babamız, kimi annemiz, kimi bir başka yakınımız olan emeklilerin maaşlarında da artış yapıldığını, hatta elde edilen kazanımın net tutarının net memur maaşı artışından yüksek olduğunu dile getirdi.

Yetkili sendika TOÇ BİR-SEN tarafından kurum idari kurulu toplantılarına ve toplu sözleşme masasına taşınan Orman Genel Müdürlüğü personeli için “Unvan Değişikliği Sınavı” açılması talebinin karşılık bulduğunu ve sınavın açıldığını açıklayan Kızılkaya, ayrıca yetkili sendika TOÇ BİR-SEN olarak Orman Genel Müdürlüğü ile 2013 yılı Ekim ayında gerçekleştirdikleri Kurum İdari Kurulu Toplantısı’nda “Kurumda münhal bulunan Görevde Yükselme Sınavı’na tabi kadrolar için, Görevde Yükselme Sınavlarının her Toplu Sözleşme döneminde en az bir kere yapılması” talebini ve sonrasında gerçekleştirdikleri girişimler neticesinde Orman Genel Müdürlüğü’nce Görevde Yükselme Sınavı yapılmasının karara bağlandığını ifade etti.

“ZALİMİN DEĞİL, MAZLUMUN YANINDAYIZ”

Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öztürk ise konuşmasında; ücret sendikacılığının dışında milli birlik ve beraberliği bozacak davranışlardan kaçınarak kırmadan, dökmeden, ülke menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini, zalimin değil mazlumun yanında olduklarını, MEMUR-SEN öncülüğünde son olarak savaş mağduru Suriyeli çocuklar için “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyası başlattıklarını ve bu tür yardımların tüm dünya mazlumları için devam edeceğini belirtti. (Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 10.02.2014 23:02