“TAR-GEL personeli üvey evlat muamelesi görüyor”

Tar-Gel kökenli kamu çalışanlarının pek çok kanun ve mevzuata aykırı olarak, köylerde çalışmaya ve ikamete zorlandığını ifade eden Gül, Bakanlık Tebliği’nin bir an önce iptal edilmesini istedi.

Güncel 03.12.2014, 00:00 03.12.2014, 00:19
463
“TAR-GEL personeli üvey evlat muamelesi görüyor”
Türk Tarım Orman Sen İl Başkanı Necati Gül, TAR-GEL projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çalıştırılan teknik ve sağlık personelinin pek çok mevzuata aykırı olarak köylerde çalıştırılmaya zorlandığını söyledi.

Anayasanın 128. maddesine aykırı olarak 2011 yılına kadar istihdam edilen eski Tar-Gel personelinin mağdur edildiğini ve ‘üvey evlat’ muamelesine maruz bırakıldığını dile getiren Gül, sendika olarak bu tür zorbalıklara müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Tar-Gel kökenli kamu çalışanlarını, köylerde çalışmaya ve ikamete zorlayan Bakanlık Tebliği’nin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Gül yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlık yetkilileri, Tar-Gel personelinin problemlerini ortadan kaldırmaya ve Bakanlık tebliğinin iptaline yönelik sendikamızca açılmış ve sonuçlanmak üzere olan ve Danıştay’da açılmış davamızı düşürmeye yönelik etik olmayan bir birlikteliğe imza atma ve ilgili personelin sözde yetkili sendikada üye olarak kalması için idari baskı mekanizması oluşturma çabasıdır.

Bahse konu Tar-Gel kökenli kamu çalışanı meslektaşlarımızın çözümüne yönelik, imza yetkinliği, tayin ve atama, harcırah, disiplin amirliği, atama ve nakil hakkı vb. problemleri çözülmeden, “Tamamen İl-İlçede ikamet edip, Köy çalışmalarını buradan koordine etme” yada “3 gün ilçede, iki gün köyde çalışma sistemi” gibi hukuki dayanaktan yoksun çalışma sistemlerini asla kabul etmiyoruz.

Tar-Gel kökenli kamu çalışanları, Anayasamızın eşitlik ilkesi ve Bakanlık Teşkilat Kanunu başta olmak üzere pek çok kanun ve mevzuata aykırı olarak, köylerde çalışmaya ve ikamete zorlayan Bakanlık Tebliğinin bir an önce iptal edilmesi ve bahse konu personelin de diğer kadrolu meslektaşları gibi bakanlığın tüm hizmetlerinde görev alabilmeleri sağlanmalıdır. Bunun dışında aranan her çözüm, çözümsüzlüğe yönelik yeni bir tuzak olacaktır”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@