“Taciz, tecavüz ve şiddetle mücadele için alanlardayız”

Erkek egemen iktidarın kadınlara karşı savaş açtığını belirten Eğitim-Sen Çorum Şubesi Kadın Sekreteri Evrim Gülez, tüm baskılara ve yok saymalara karşı barış, özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Güncel 26.11.2014, 23:55 26.11.2014, 23:55
842
“Taciz, tecavüz ve şiddetle mücadele için alanlardayız”
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Çorum Kadın Platformu üyeleri yürüyüş yaptı.

Eğitim-Sen Çorum Şubesi ile Emek Partisi’nin destek verdiği etkinlikte kadınlar, Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanarak Pir Baba Parkı’na kadar yürüdü.

Taşıdıkları dövizlerle kadına yönelik şiddete dikkat çekmeye çalışan kadınlar, “Kadınız, anayız, barıştan yanayız”, “Kadın, yaşam, özgürlük” şeklinde slogan attı. Eşitlik, özgürlük ve adalet için büyük bir dayanışma sergileyen kadınlar, Pir Baba Parkı önünde basın açıklamasında bulundu.

Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Eğitim-Sen Çorum Şubesi Kadın Sekreteri Evrim Gülez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik yapmış olduğu açıklamayı doğru bulmadıklarını söyledi.

Erkek egemen iktidarın kadınlara karşı savaş açtığını ifade eden Gülez, “Kadınları erkeklerle eşit olamayacak varlıklar olarak gören, pozitif ayrımcılığı tersten anlayan, kadını sadece çocuk doğurdukça değerli sayan resmi devlet temsilcilerine karşı bugün tüm dünyadaki kız kardeşlerimizle birlikte alanlardayız. İktidar için değişmeyen ve sabit olan tek şey kendi iktidarını korumaksa; biz kadınların vazgeçemeyeceği şey barış, özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesidir. Biz tüm baskılara ve yok saymalara karşı mücadelemizle var oluyor, değiştiriyor ve özgürleştiriyoruz” dedi.

Kadınlarını savaşta katleden, tecavüz eden, esir alan ve cariye diye pazarlarda satan IŞİD zihniyetinin, ülkemizde fıtrat açıklamaları yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınki ile aynı olduğunu söyleyen Gülez, “Her ikisi de kadınları erkeklerle eşit görmemekte, onları sadece erkeklerin hizmetine sunulmuş varlıklar olarak değerlendirmektedir. Dün en az üç çocuk doğurun diyen erkek egemen aklın aynısı bugün kadınları pazarlarda satıyor.

Her gün üç kadının öldürüldüğü, onlarcasının tacize, tecavüze ve şiddete maruz kaldığı bu sistemde sadece nefes almak için bile mücadele etmek zorundayız. Biz kadınlar; devlet koruması altında katledilen kız kardeşlerimizi, şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan bütün kadınları anmak ve onların yarım bırakılan hayatlarının hesabını sormak için alanlardayız. Tüm kadınları bedenimiz, emeğimiz ve kimliğimiz için yürüttüğümüz mücadeleye katılmaya, adımlarımızla bütün dünyayı yerinden oynatmaya davet ediyoruz” dedi.
(Onur MÜLAZIM)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@