“Süs bitkisi ihtiyacı Yalova ve İzmir’den karşılanıyor”

İl Genel Meclisi’nde Çorum’da süs bitkisi üretimi yapılıp yapılmadığına ilişkin Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.

Güncel 06.07.2017, 23:27
616
“Süs bitkisi ihtiyacı Yalova ve İzmir’den karşılanıyor”

Meclis üyelerine bilgi veren Komisyon Başkanı Ömer Çatalpelit, Çorum il merkezinde tarımsal bilgi sistemine kayıtlı sadece 500 metrekare alanda dış mekân süs bitkileri yetiştiriciliği yapıldığını belirterek, “Yapılan araştırmalar sonucunda bölgedeki talebi karşılamaya yönelik üretimin yapılmadığı, bölgedeki süs bitkileri ticareti ile uğraşan firmaların ürünlerini Yalova ve İzmir illerinden karşıladığı görülmektedir. Üreticinin, bölgedeki süs bitkileri talebini karşılamaya yönelik bir üretim potansiyeli oluşturamamasının en büyük etkeni, bölgenin iklim özellikleri ve beraberinde getirdiği üretim sezonunun kısa olmasıdır. İklimin olumsuz etkilerini azaltmak, üretim sezonunu uzatmak ve üretim sezonunu yıl içine yaymak ancak serada üretim yapmak ile mümkündür. Çorum merkez ve bazı ilçeleri karasal iklimde yer almakta olup bu alanlar, kışın sert geçmesi nedeniyle sera ısıtma giderlerinin yüksek gerçekleştiği, üretimde kar oranı düşük alanlardır. Bu nedenle karasal iklimin görüldüğü yerlerde dış mekân süs bitkileri yetiştirilebilir” dedi.

Mevsimin daha ılıman geçtiği Osmancık ve Lâçin ilçelerinde dış mekân süs bitkisinin yanı sıra kesme çiçek ve iç mekan süs bitki yetiştiriciliğinin yapılabileceğini kaydeden Çatalpelit, “Ancak üreticinin sadece üretim ile sınırlı olmayan ürettiği ürünün pazarlanmasında yaşayacağı sorunlar arasında, hasat sonrası kullanılan teknolojilerin yetersizliği, soğuk hava depolarının bulunmaması, büyük Pazar alanlarına olan uzaklık ve erişimde zaman unsurunun önemli olması gibi birçok etmen hasat sonrası yüksek kayıplara neden olabilmektedir. Bu olumsuz faktörler, bölgemiz üreticisinin süs bitkileri yetiştiriciliğine sıcak bakmasını engellemekte, maliyeti düşük, pazarlama imkânı kolay ve iş gücü az ürünlerin yetiştiriciliğini tercih etmesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@