“Suriyelilere yapılanlar bize yapılmadı”

Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Suriye ve Filistinde olan olaylar karşısında herkesin ayağa kalkarken, Doğu Türkistan’da bir gün içinde 3 bin kişinin katledildiğini ama bu duruma Türkiye dahil tüm ülkelerin kulak tıkadığını ifade etti. Tümtürk, adaletten söz edenlerin Suriyelilere gösterdiği ilgiyi Doğu Türkistan’a da göstermesi gerektiğini vurguladı.

Güncel 17.05.2015, 23:17 17.05.2015, 20:19
1186
“Suriyelilere yapılanlar bize yapılmadı”
Alperen Ocakları tarafından düzenlenen Türkmen Paneli’nde konuşan Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Türkiye’nin Suriyelilere uzattığı yardım ve destek elini Doğu Türkistan’a uzatmadığını ifade etti.
Batının tehditlerinden dolayı batıya doğru kayan ve çin ekseninde yer alan ve yanında yer alan Türk dış politikasının ne kadar Doğu Türkistan meselesinde haklı davrandığının düşünülmesi gerektiğini belirten Tümtürk, Türkiye’nin Mısır ve Suriye ayrıca Filistin’de olan olaylara karşı yaptığı çıkışları memnuniyetle izlediklerini, 2 milyon Suriyeli’ye kucak açıldığını ama burada hakkaniyetli ve gerçekçi olunduğuna inanılması isteniyorsa Suriyelilere gösterilen ilgi ve alaka Doğu Türkistanlı soydaşlara da gösterilmesi gerekir” dedi.
Mısır ve Suriye’de olan olaylar karşısında herkesin ayağa kalkarken bir gecede 3 bin kişinin katledildiği Doğu Türkistan için kimsenin sesinin çıkmadığını belirten Seyit Tümtürk, ramazanda oruç tutmanın yasaklandığı, namaz kılınmasına izin verilmediği başörtüsü ve sakalın yasaklandığı Doğu Türkistan konusundan Türkiye’nin bilinçli olarak uzaklaştırıldığını vurguladı. “Adaletli olduğunu söyleyenler buralara gösterilen ilgiyi Doğu Türkistan’a da göstermeleri gerekir” diyen Seyit Tümtürk, bu ilginin gösterilmemesi durumunda Suriye ve diğerlerine gösterilen ilgi ve alakanın bir siyasi çıkıştan başka bişey olmadığının söylenebileceğini vurguladı.


Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk

(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@