“Suriye’de bütün insanlık ölüyor”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Suriye rejimi tarafından Halep ve çevresine yönelik aylardır sürdürülen abluka nedeniyle burada yaşayan insanların başta sağlık hizmetleri olmak üzere en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz noktaya geldiğini anımsatarak, “Bu insanlık dışı uygulamaları, aralıksız saldırılarla sivillerin hedef alınmasını ve her geçen gün bütün dünyanın gözü önünde binlerce masum insanın katledilmesini şiddetle kınıyorum.” dedi.

Güncel 07.12.2016, 23:50
603
“Suriye’de bütün insanlık ölüyor”

Rektör Reha Metin Alkan konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Başta Halep olmak üzere Suriye’de işgal ve çatışma altında yaşayan mazlumlar dünyanın sessizliği, insanlığın duyarsızlığı karşısında yalnızlığa terk edilmiş durumdadır. Bugün Suriye ve Halep’te yaşanan vahim hadiseler sadece buradaki masumların değil bütün insanlığın öldüğünü açıkça göstermektedir. Dünyanın sessizliği, kuşatma ve katliamlara olduğu kadar gıda, sağlık gibi temel insani ihtiyaçların karşılanamaması hususunda da devam etmektedir. Son tahlilde yardım alamayan, açlık ve katliamla karşı karşıya kalan 400 bin sivil mazlum kaderine terk edilmiş binlercesi ise siyasi ve stratejik hesaplara, materyalist politikalara kurban edilmiştir. Bütün sivillerin can güvenliğinin sağlanmasını, mazlumların ihtiyaç duydukları insani yardımların karşılanması için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası camianın süratle harekete geçmesini bekliyoruz. Hitit Üniversitesi olarak vatandaşlarımızı ülkemizde faaliyet gösteren ve Suriye’deki mazlum insanlara yardım kampanyaları düzenleyen, Kızılay, İHH ve Çorum İnsani Değerler Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunmaya ve bu insanlık dramının durdurulması için bir nebze de olsa katkıda bulunmaya çağırıyoruz. Halep, insanlığın açlıktan ve susuzluktan öldüğü tarihte yaşanan benzer acı tecrübelerden birisi daha olmamalıdır.

Tüm insanlığı, sorumluluk sahibi paydaşları her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, Suriye’deki insanlık dramında ağır kayıplar veren insanların yaralarını el birliğiyle sarmaya davet ediyorum.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@