“Süne ile biyolojik mücadeleye ağırlık verilecek”

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, süne ile kimyasal mücadeleyi en aza indirerek biyolojik mücadeleye ağırlık vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Güncel 27.03.2019, 23:31 27.03.2019, 19:33
552
“Süne ile biyolojik mücadeleye ağırlık verilecek”

Çorum Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ziraat Odası, Ticaret Borsası ve üretici birliklerinin geçtiğimiz aylarda yaptığı toplantıda hububat verimi ve kalitesinin artırılmasına yönelik süne ile kımıl zararlısına karşı mücadele için eylem planı hazırladı.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün oluşturduğu ekipleri tarafından merkez Dağkarapınar Kışlağı başta olmak üzere Alaca ve Sungurlu’daki kışlaklarda 2019 yılı için süne sürvey çalışmalarına da başlandı. Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile beraberindeki Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat ve Ticaret Borsası Meclis ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya süne ve kımıl zararlısıyla mücadele kapsamında Alaca Akpınar Kışlağı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi.

Heyete 2019 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı dahilinde Çorum il merkezi ve ilçelerinde hububatta zararlar meydana getiren süne ve kımıl zararlısı ile mücadele çerçevesinde zararlılar henüz ekili alanlara inmeden, yıl içerisinde oluşabilecek muhtemel zararın önceden belirlenmesi, zararlı popülasyon yoğunluğunu tespit etmek amacıyla kışlak sürveyleri yapıldığı bilgisi verildi. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan heyet adına konuşan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, hedeflerinin 5 yıllık eylem planı kapsamında süne ve kımıl zararlısını biyolojik mücadele ile en aza indirerek ilimizde hububat kalitesi ve veriminin artmasına katkı sağlamak olduğunu bildirdi.

Çorum için hububat üretiminin önemine değinerek başta Valilik ve ilgili kurumların daha verimli ve kaliteli hububat üretimi için gerekli çalışmaları yaptığını söyleyen Yüksel, bu çerçevede süne ile mücadeleye özel önem verdiklerini, Borsa öncülüğünde sahadan gelen talepler doğrultusunda yaptıkları toplantı ile yol haritası çıkararak uzun süreli bir eylem planı oluşturulduğunu, doğal dengeyi bozmadan biyolojik mücadeleye ağırlık vererek ilimiz çiftçisinin daha kaliteli hububat üretimini sağlayacaklarını bildirdi.

Recep Yüksel bu kapsamda üreticiye eğitimlerin verileceğini, söğüt, kavak, akasya gibi ağaçların dikimine ağırlık verileceğini, Haziran ayında doğaya keklik ve bıldırcın salınacağını anlattı. Geçen seneyi göre değerlerin iyi olduğunu ancak artış eğiliminin de gözlendiğini belirten Yüksel, hedeflerinin ilaçlı (kimyasal) mücadeleye gerek kalmadan biyolojik mücadele ile bu zararlıları önleyerek üreticinin kaliteli hububat üretimine katkı sağlamak olduğunu da açıkladı.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, 2019 yılı hasat döneminin Çorumlu üreticiler açısından bol, kaliteli ürün ve kazançlı geçmesini dilediğini de sözlerine ekledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
hafif kar yağışlı
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@