02 Şubat 2014 Pazar 20:55
Sülüklü’de yeniden beton direk yığılmasına tepki yağdı
Saha içerisinde bir basın açıklaması düzenleyen HDP’liler, YEDAŞ’tan malzemelerini biran önce çıkarmasını, Belediye’den ise Çorum’un en büyük mahallesi olan Bahçelievler’in tek spor sahasına bakım yapmasını istediler.

HDP Merkez İlçe Başkanı Ümit Küçükbayatlı, EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayları Arap Filiz, Mustafa Gökay, Ergün Kurt, HDP Eş Belediye Başkan Adayı Meryem Karataş ve çok sayıda mahalle sakininin katıldığı basın açıklamasında konuşan HDP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bolat, “40 bin nüfuslu, Çorum'un en büyük mahallesi olan Bahçelievler Mahallesi'nin tek spor sahasını gençler ve çocuklar kullanamıyorlar. Sülüklüevler Çeşmesi’nin bitişiğinde yer alan saha, yaklaşık iki yıldır YEDAŞ tarafından işgal edilmiş durumda. Oyuna ve spora ihtiyacı olan gençlerimiz, işgal ve belediyenin ilgisizliği nedeniyle mağdur durumdalar. Zaten bakımsızlıktan içler acısı duruma gelen sahanın, bir de belediyenin göz yumması ya da umursamazlığı nedeniyle şantiyeye dönüştürülmesinden şikâyetçi olan gençler, çözüm bekliyorlar” dedi.

Aylar öncesinde yine aynı durumun yaşandığını ve girişimler sonucunda YEDAŞ yetkililerinin yaptıkları yanlışı kabul ettiğini ve iki gün içerisinde sahayı boşalttığını anımsatan Bolat, “Belediye, yine sessiz kaldı. Gençlerin spor alanına sahip çıkmadı.

Şu an aynı işgal devam ediyor. Belediye yine vurdumduymaz ve işgale göz yumuyor ya da teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

Bolat, konuşmasında şunları söyledi: “Bu konuda da belediyelere büyük bir sorumluluk düşüyor. Yani bu sorumluluk dediğimiz aslında bir görevdir de. Kim için görev? Tabii ki belediyeler için görevdir. Spora ilişkin hizmet yapma görevini belediyeye kim veriyor? Belediyelere bu görevi anayasa ve yasalar veriyor.

Gelelim Çorum Belediyesi'nin sorum(suz)luğuna ve şu sorulara cevap arayalım:

Bahçelievler Mahallesi'nde kaç adet kapalı ya da açık spor sahası mevcuttur?

Eğer saha var ise bu sahaların yapımında belediyenin katkısı ne orandadır? Saha bakım ve onarımı için ne miktarda ödenek ayrılmıştır? Sülüklüevler'deki spor sahası hangi yılda yapılmıştır? Sülüklüevler spor sahasının yapım tarihinden bu yana bakım, onarım ve iyileştirme çalışmaları için ne miktarda para harcanmıştır? Sülüklüevler spor sahasının YEDAŞ ve ya taşeron firmaya (kim olduğu hiç önemli değil) tahsis edilmesinde belediyenin maddi geliri ne miktardadır? YEDAŞ işgalci ise belediye ne gibi yaptırımlarda bulunmuştur? Söz konusu spor sahasının iyileştirilerek gençlere tahsis edilmesi için belediye ne gibi girişimde bulunulacaktır? Tüm il genelindeki spor alanlarının olduğu gibi Sülüklü Semt Sahasının da yakından takipçisi olacağız. Belediyeyi, halk ile birlikte halkın ihtiyaçları doğrultusunda yöneteceğiz.” (Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 02.02.2014 20:55