“Sözlü sınavın adaletli olacağından şüpheliyiz”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, geçtiğimiz günlerde kaosa nedene olabilecek uygulamalarla okul müdürlerinin görevden alındığını belirterek bundan dolayı okullarda büyük bir boşluğun olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Güncel 17.10.2014, 23:14 17.10.2014, 23:14
466
“Sözlü sınavın adaletli olacağından şüpheliyiz”
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, geçtiğimiz günlerde kaosa nedene olabilecek uygulamalarla okul müdürlerinin görevden alındığını belirterek bundan dolayı okullarda büyük bir boşluğun olduğunun görüldüğünü ifade etti. Yaşanan bu boşluğun şu ana kadar eğitim öğretimde eksikliklere, problemlere ve karmaşaya sebebiyet verdiğini anlatan Aydın, öğrenci, veli hatta eğitim çalışanlarının muhatap bulmakta dahi zorlandığını belirtti.

Yaptığı açıklamada; Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ise çözümlerde yetersiz kaldığını ifade eden Selim Aydın, “Okul yöneticileri değerlendirme sürecinde kendi yandaşı olmayan okul müdürlerimize yapılan haksız, hukuksuz işlemlerle bu zamana dek görevini başarıyla yerine getirmiş okul müdürlerimize kasıtlı olarak 75 altında puan verilerek görevlerine son verilmesi eğitim-öğretimde de problemleri ve kargaşayı getirmiştir. Okul müdürlerimizi sadece eğitim-öğretimi ve ülke menfaatlerini düşündükleri için, yandaş ve birilerine kapıkulu olmadıkları için 75 altında puanlandırarak elediklerini bugün kamuoyu çok iyi bilmektedir. Elbette ve inanıyoruz ki bu haksız işlem yargıdan dönecektir” dedi.

Bilindiği üzere yeniden veya ilk defa okul müdürlüklerine görevlendirme işlemleri neticesinde , Çorum’da 16-23 Ekim tarihleri arasında sözlü sınav yapılacağını belirten Aydın, sınava girecek olan eğitim çalışanlarına başarılar diledi. Bu sürecin İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin adalet sınavı olduğunu kaydeden Aydın, “Türk Eğitim-Sen olarak her zaman ve şartta bu sürecin başından beri takipçisi olduk. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen taraflı tarafsız her kesimin tepkisini çeken uygulamalara şahit olduk. Bir takım İlçe Milli Eğitim Müdürleri, göreve yeni başlayan şube müdürleri, birilerinin vermiş olduğu listeler ekseninde tetikçiliğe soyunmuşlardı. Vermiş oldukları mesnetsiz ve gerekçesiz puanlamalarla çok arkadaşımızın hakkını yemiş, büyük haksızlıklara neden olmuşlardı. Bütün bunların devamında şu anda İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu sınavı verecektir.

Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sınav komisyonlarında kimler görev alacak diye yazı yazdık ama maalesef, cevap veremeyeceklerini bildirdiler. Tabi bu durum bizi endişelendirmedi değil. Acaba Milli Eğitim Müdürlüğü neden çekiniyor? Yoksa tetikçi şube müdürleri yine iş başında mı? Tabi tüm bunları hep birlikte göreceğiz. Şu anda alanlarda ben müdürüm diye gezenleri, kimlerin yüksek puanlar verilerek kayırılacağı noktasında, bizler bir takım tespitlerde bulunduk. Bakalım bizim hazırladığımız liste ile ne derece örtüşecek sonuçlar.

Komisyon üyelerine en çetin hesabın kul hakkı ve hukuku olduğunu buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İşlerinin gerçekten zor olduğunu, bu noktada kesinlikle adaletten ve hakkaniyetten ayrılmamaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Daha önce yapılan hatalara düşmemelerini aksi takdirde telafisi mümkün olmayan kırgınlıkların yaşanacağı kaçınılmaz olacaktır. Ahlaksızlığı ahlak edinmiş kesimlerce birilerine koltuk dağıtıldığını çok iyi biliyoruz. İnşallah bu süreçte bunlar yaşanmaz. Her türlü kirli tezgahtan nemalanma gayesi güdenlere inat, Türk Eğitim-Sen’in duruşu diğer konularda olduğu gibi bu süreçte de Hak, Hukuk ve Adaletin ön planda olduğu, Allah korkusunun ve kul hakkının gözetildiği, kariyer ve liyakatin gözetildiği bir puanlama yapılmasından yana taraf olacaktır. Aksi yönde hareket edilmesi durumunda bir önceki mesnetsiz puanlamalardaki eylemleri gölgede bırakacak ve sonuçları telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkarabilecek, istenilmeyen olaylara sebebiyet verebilecektir. Bu süreç hataların düzeltilmesine katkı sağlama, ve yıkılan adalet anlayışını onarma noktasında derin anlam ifade etmekle birlikte, bozulan eğitim barışı ve iade-i itibar noktasında şüphesiz önem arz etmektedir. Şunu da belirtelim ki; adaletsizliğin ve hukuksuzluğun olmadığı bir yerde kimse bizden de merhamet beklemesin.

Bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim, Ek-2 puanlamalarının doğru yapılmadığını, ihmallerin olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Elimize ulaşan belgelerde ciddi hesap yanlışlıkların olduğu çok net ortada, konuyla ilgili şikayet dilekçemizi de Valilik makamına bugün itibariyle teslim etmiş bulunmaktayız. Her ne kadar kişilerin itiraz hakları olsa da puanlamayı yapanların, başvuruda bulunanların ibraz ettiği evraklara rağmen bu hataları yapmaları kabul edilebilir değildir.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@