“Sosyal konutlarda en büyük engel aşıldı”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, sosyal konutların yapılacağı alanın tahsisinin kaldırılmasıyla ilgili yazının ellerine ulaştığını belirterek bundan sonraki süreçte Asfalt Şantiyesi ile bu alanın trampasının bürokratik işlemlerinin süreceğini, daha sonra taleplerin alınarak projenin hazırlanacağını bildirdi.

Güncel 20.11.2014, 02:05 20.11.2014, 02:06
1320
“Sosyal konutlarda en büyük engel aşıldı”
Çorum Belediyesi’nin dar gelirlileri kar amacı gütmeksizin sadece maliyetler üzerinden ev sahibi yapmayı planladığı sosyal konut projesinin önündeki en büyük engel aşıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, AKP Çorum milletvekili Salim Uslu ve Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün girişimleri sonucu sosyal konutların inşa edilmesinin planlandığı alanda tahsis uygulamasından vazgeçti. Bu kararından ardından Maliye Bakanlığı’na gönderilen yazıyla birlikte atış alanı olarak bilinen 87 dönümlük arazi Çorum Belediyesi’ne devri sağlandı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, düzenlediği basın toplantısı ile sosyal konut projesinde gelinen son nokta ve detayları hakkında bilgi verdi. Atış alanı olarak bilinen bölgenin bir kısmının Belediye’ye, bir kısmının ise Milli Emlak’a ait olduğunu, burada zorlu bir süreçten sonra asfalt şantiyesi alanı ile trampa yapılması sonucu 150 bin metrekare alana kavuşacaklarını ifade eden Külcü, toplamda bu alanın sadece yüzde 25’inin konutlardan oluşacağını, kalan bölümün ise okul, cami, park gibi sosyal donatılardan kurulacağını vurguladı.

Yeril seçimden 40 gün önce sosyal konut projesi için 20 Şubat’ta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile yapılan görüşmede onay alamadıklarını hatırlatan ve geçen sürede yaptıkları çalışmalarla bu onayın çıktığını, bundan sonraki süreçte de bürokratik işlemleri 1 yılda tamamlayarak temel atmaya hazır hale gelmeyi planladıklarını anlatan Başkan Külcü, projede kritik eşiğin aşıldığını, bundan sonra geriye sadece bürokratik işlemlerin kaldığını belirtti.

Sosyal konutların talep alınması ve projesinin hazırlanmasından sonra dönemlerinde tamamlanmasını hedeflediklerini ve ilk defa Belediye’nin yüklenici olarak çalışacağını söyleyen Külcü, Çorum Emekliler Derneği’nin yapmayı planladığı proje ile bu projenin ilgisinin olmadığını bildirdi. Sosyal konutlar için Binevler, Yenikent, İkbal ve Buharaevler toplu konut tecrübelerinden yararlanacaklarını, Türk mimarisine uygun yapılacağını, konutların 80-100 ve 125 metrekare olarak planlanacağını, 6 yıllık dönemde ortaya koydukları belediye vizyonuna uygun yapılar olacağını anlatan Başkan Külcü, bugüne kadarki çalışmalarda emeği geçen AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu, eski Garnizon Komutanı Hakan Saraç, eski Vali Sabri Başköy, Defterdar Ali Sormaz, Milli Emlak Müdürü Fatih Kanmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a özellikle teşekkür ettiğini vurguladı.

Bugüne kadar stadyum ve arasta dışında planladıkları tüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan ve yeni Terminal’in yılsonunda hizmete girmiş olacağını söyleyen başkan Külcü toplantıda Bayat’ın Çukuröz Köyü’nde meydana gelen yangına da değinerek bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını sözlerine ekledi.


(Volkan SINAYUÇ) 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@