“Sosyal güvencenin özelleştirilmesine hayır”

EĞİTİM-İŞ   Şube Mali Sekreteri Özler Arın Bekar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL fırsatçılığı yapan siyasi iktidarın, kamusal emeklilik hakkını da özelleştirmek istediğini ifade etti. 45 yaş altı çalışanların zorunlu olarak dâhil edileceği Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), zor durumdaki hükümetin ve sermayenin yeni can simidi olacağını anlatan Bekar, emeklilik hakkının adım adım elden alınarak sermayeye emanet edileceğini söyledi.

Güncel 20.03.2017, 20:06
818
“Sosyal güvencenin özelleştirilmesine hayır”

Düzenlemenin, her ne kadar çalışanın tasarruf düzeyini yükseltmek üzere yapıldığı iddia edilse de, asıl olarak sosyal güvencenin özelleştirilerek çalışanın sırtına yıkılmasının hedeflendiğini ifade eden Özler Arın Bekar, yani düzenlemeyle birlikte çalışanın değil, sermayenin ihtiyaçlarının gözetildiğini belirtti.

Ekonomide yavaşlamanın belirginleşmesi ve sermayenin kaynak sıkıntısı çekmesi nedeniyle siyasi iktidarın yeni kaynak arayışlarına başladığını anlatan Bekar, bu doğrultuda Türkiye Varlık Fonu kurulurken, yine işçileri doğrudan ilgilendiren kıdem tazminatı fonunun kurulmasının da gündeme getirildiğini anlattı. Bekar, “100 milyar TL'nin üzerinde bir büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun amacı dışında kullanıldığı ve bu doğrultuda birçok adım atıldığı da bilinmektedir” dedi.

Hükümetin tüm bu yeni kaynak ve fon arayışlarında, zorunlu BES düzenlemesini yasalaştırarak önemli bir adım attığını dile getiren Bekar, çalışanların ücretlerinden yapılan kesintilerin zorunlu BES vasıtasıyla birikeceğini ve doğrudan hükümetin keyfi kullanımına aktarılacağını belirtti.

Bekar, “Bu uygulamanın bir diğer amacı ise sosyal güvenlik ve emeklilik sisteminin piyasalaştırılması ve özelleştirilmesidir. Devletin kamusal bir hak olarak sağladığı emeklilik sisteminin aşındırılması ve küçültülmesi, buna karşılık özel sigorta şirketlerinin desteklenerek finans sermayesinin teşvik edilmesi de amaçlanmaktadır.

Bu nedenlerle düzenleme, asıl olarak çalışanların çıkarını değil sermayenin ihtiyaçlarını gözetmektedir. Eğitim-İş olarak, kamusal bir hak olan emeklilik sisteminin gelecekte BES yoluyla özelleştirilmesinin karşısındayız” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@