“Sosyal devlet ilkesini artık aksesuar olmaktan çıkardık”

Çelik-İş Sendikası 13. olağan kongresi Ankara Başkent Öğretmen Evi’nde yapıldı.

Güncel 19.10.2014, 23:52 19.10.2014, 23:53
870
“Sosyal devlet ilkesini artık aksesuar olmaktan çıkardık”

Çelik-İş Sendikası 13. olağan kongresi Ankara Başkent Öğretmen Evi’nde yapıldı.

Genel Kurula Hak-İş Konfederasyonu Onursal Başkanı, Çorum Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Salim Uslu, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AKP Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, AKP Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutar, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Mehmet Dönen, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcıları Settar Aslan, Mehmet Şahin, Mustafa Toruntay, Çelik -İş Onursal Başkanı Feridun Tankut, MESS Genel Sekreteri Hakan Yıdırımoğlu, Hak-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ile davetliler katıldı.

Milletvekili Uslu, genel kurulda yaptığı konuşmasında; geçmişte kongre kürsülerine çıkanların hep IMF aleyhine konuştuklarını, nedeninin ise IMF’nin bize durağan politikalar dayatmasının olduğunu vurguladı. AKP iktidarının IMF’yi kapı dışarı ettiğini, çalışma hayatının aktörleri olan sendikalar, işverenler ve hükümetin artık masanın etrafında oturup sorunları birlikte, diyalogla, uzlaşarak çözdüğünü ve uzlaşmayla birlikte bir çok kanunun yenilendiğini anlatan Milletvekili Uslu, sosyal devlet ilkesinin Anayasanın aksesuarı olmaktan kurtarıldığını ve gündelik yaşamda hissedilir hale geldiğini söyledi.

Türkiye’nin iş kazalarında vahim bir yerde bulunduğunu, kazalarda azalma olsa da kamunun denetim zafiyetinin bulunmaması gerektiğini ve bu noktada mazeret kabul edilemeyeceğini anlatan Uslu, “İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatında hiçbir eksiğimiz yok ama uygulamada sorunlar var. Önlem almak maliyet olarak görülüyor. Böyle görünen bir yerde insan hayatının hiçe sayıldığını görmekteyiz. Oysa önlem almak sonradan telafi etmekten daha ucuzdur. Ortada bir sosyal kabul sorunu var. Ülkede işveren anlayışı; işçilik üzerinden maliyetleri aşağıya çekerek rekabet etmek gibi bir kolaycılığa dayanıyor. Bunu şiddetle reddediyoruz” dedi.

Çelik-İş Sendikası’nın geçmişinde de mücadele geleneği olduğunu vurgulayan Uslu, konuşmasında Hak-İş’e, sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkmak olacağını sözlerine ekledi.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@