“Soruşturmalar mağdur üretmemeli”

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bylock isimli haberleşme programı kullandığı şüphesiyle 2400 eğitim çalışanının açığa alınması ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

“Soruşturmalar mağdur üretmemeli”

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bylock isimli haberleşme programı kullandığı şüphesiyle 2400 eğitim çalışanının açığa alınması ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

19 Ekim 2016 Çarşamba 22:19
“Soruşturmalar mağdur üretmemeli”
Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/ PDY) tarafından yapılan 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sonrası, terör örgütü elemanlarının kamudan temizlenmesi ekseninde yapılan idari ve hukuki tedbirlerin toplumun hemen her kesimince gerekli ve yerinde bulunduğunu söyleyen Tahir Eşkil, ancak bu terbirlerin toplumun geniş kesimlerinin zan altında bırakılması neticesini ve mağduriyetlerin yaygınlık kazanacağı algısını doğuracak şekilde dikkatsizce yürütülmesinin sürece zarar verdiğini vurguladı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın FETÖ darbe girişiminin ardından yürüttüğü soruşturmalarda son olarak 2 bin 400 öğretmeni görevinden uzaklaştırdığını hatırlatan Eşkil şunları söyledi: “Söz konusu işlemin dayanağının ise Bylock isimli haberleşme programının kullanılması olduğu ileri sürülmektedir. Bahse konu son görevden uzaklaştırmalar beraberinde çok sayıda soru işareti doğurmuştur. Zira görevden uzaklaştırılanların büyük bir kısmının, daha önce açıklanan kriterlerin hiçbirisiyle en ufak bir ilgisi dahi bulunmayan sosyal çevresi, geçmişi ve toplum içindeki bilinirliği itibarıyla terör örgütüyle zerre kadar bağlantısı olmadığından emin olunan kişiler olması haklı ve yerinde şüphelere sebep olmaktadır. Bu durum beraberinde, terör örgütünün örgüt içi iletişim gibi önemli bir işlemi, Bylock özelinde toplum nezdinde itibarı ve güvenirliği yüksek olan insanların telefonları, GSM hatları, internet abonelikleri üzerinden gerçekleştirerek hem kendisini gizlediği hem de bu insanları istismar etmek suretiyle faaliyetlerini kamufle ettiği şüphesini akıllara getirmektedir.
Görevden uzaklaştırma ve kamudan çıkarma gibi haklarında işlem tesis edilen kişilere somut olarak hangi fiil veya davranışı sebebiyle bu türden bir işlem uygulandığının, hangi fiilinin sabit görüldüğünün bildirilmesi, sürecin şeffaflık içinde yürütülmesini ve toplumun adalet duygusunun yara almamasını sağlayacaktır. Özellikle Bylock gibi, kişilerin istismar edilmesine açık kriterler üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem ve idari tedbir yönünden istismar sonucu mağdur edilenlerle istismar ederek mağdur edenler arasındaki ayrımın çok dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kamu görevinden çıkarma gibi bireysel ve toplumsal sonuçları ağır olan işlemler tesis edilmeden evvel ayrıntılı ve özenli bir teknik incelemenin yapılarak FETÖ/PDY tarafından istismar edilmiş kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi, terörle mücadele sürecinin geleceği açısından son derece önemlidir”
(Haber Merkezi)