Sobacılar Arastası’nın nefesi kesildi

İnönü Caddesi’nde yapılan trafik düzenlemesi, Sobacılar Arastası’nın adeta nefesini kesti.

Güncel 21.10.2014, 00:56 21.10.2014, 01:04
3537
Sobacılar Arastası’nın nefesi kesildi
Gazi ve İnönü Caddeleri’ndeki trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla Çorum Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Trafik Sinyalizasyon ve Kontrol Amirliği ile İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile Emniyet Kavşağı’nda yeni bir uygulama başlatılmış ve bu bölgede İnönü Caddesi bariyerlerle bölünmüştü. Böylece Gazi Caddesi’nin Saat Kulesi yönünden ve Hıdırlık Caddesi’nden Sobacılar Arastası’nın bulunduğu İnkılap Sokak ile Sancaktar Camisi’ne uzanan 2. Kubbeli Sokak’a araç geçişi yasaklanmıştı. Yaklaşık 1,5 ay önce başlatılan bu uygulama, özellikle İnkılap Sokak’ta faaliyet gösteren başta sobacılar olmak üzere farklı meslek gruplarındaki esnafı mağdur etmiş görünüyor.

Sobacılar ve Çilingirler Odası Başkanı Halil Taşkaldıran, söz konusu uygulamayla ilgili sıkıntılarını dile getirerek, İnönü Caddesi’nin bariyerlerle bölünmesinin yanlış bir karar olduğunu belirtti. Oda Başkanı Halil Taşkaldıran, “Bu uygulama ticari anlamda bize çok büyük darbe vurdu. İnönü Caddesi’nin bariyerlerle bölünmesinden ötürü, İnkılap Sokak’a araçlar giremez oldu. Cengiz Topel Caddesi tarafının da ters yön olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Arasta’ya giriş yapmak tam bir muammaya dönüştü.” dedi. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz bölge esnafı da uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerektiği görüşünde birleşiyor. (Recep SERBES)


“Uygulama, esnafı zora soktu”
Sobacılar ve Çilingirler Odası Başkanı Halil Taşkaldıran, söz konusu uygulamayla ilgili sıkıntılarını dile getirerek, İnönü Caddesi’nin bariyerlerle bölünmesinin yanlış bir karar olduğunu belirtti.

Oda Başkanı Halil Taşkaldıran konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Bu uygulama ticari anlamda bize çok büyük darbe vurdu. İnönü Caddesi’nin bariyerlerle bölünmesinden ötürü, İnkılap Sokak’a araçlar giremez oldu. Gazi Caddesi’nden veya Hıdırlık Caddesi’nden gelip İnkılap Sokak ve 2. Kubbeli Sokak’a dönmek isteyen sürücüler, YEDAŞ kavşağına inmek zorunda kalıyorlar. Uygulamanın amacı Emniyet Kavşağı’nı araç yoğunluğundan kurtarmaktı ancak bu durumda da Abide Kavşağı’nda trafik yoğunluğu artmış oldu. Cengiz Topel Caddesi tarafının da ters yön olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Arasta’ya giriş yapmak tam bir muammaya dönüştü.”

Halil Taşkaldıran, “Uygulamaya geçilmeden önce bölge esnafının da görüşleri alınabilirdi. Fakat hiçbir yetkili gelip bizlere bir şey sormadı. Bu uygulamadan en çok zararı esnaf olarak bizler görüyoruz. Bariyerlerin kaldırılarak, mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.


“Ambulans ve itfaiye girecek yol bulamıyor”
Sobacı esnafından Mahmut Göze, söz konusu uygulamayla birlikte İnkılap Sokak’a araç girişinin güçleştiğini vurgulayarak, “Allah göstermesin bir yangın ya da acil bir hasta olsa, itfaiye araçlarıyla ambulansın buraya girmesi mümkün değil. Abide Kavşağı’nı dolanıp gelene kadar iş işten geçmiş olabilir.” şeklinde konunun ciddiyetine dikkat çekti.


Berber Nurettin Altıparmak (Sağda), anahtarcı Erkan Temur’la işlerin azalmasından ötürü
artan boş zamanlarında tavlada uzmanlaştıklarını söyledi.

“Tavlada uzman olduk”
Uzun yıllardır İnkılap Sokak’ta berberlik yapan Nurettin Altıparmak ise konuya farklı bir açıdan yaklaşarak, “Yolun bariyerlerle kapatılmasından sonra zaten eski canlılığını yitirmiş olan Sobacılar Arastası daha da durgunlaştı. İşlerimiz o kadar azaldı ki artık kendimize ayıracak vaktimiz çoğaldı. Biz de hâliyle bu boş vakitlerimizde esnaf arkadaşlarla bol bol tavla oynuyoruz. Tavlada yüksek lisansımızı tamamladık, doktora yapıyoruz.” şeklinde görüşlerini kinayeli bir üslupla aktardı.


“Dilekçemize cevap bekliyoruz”
Kubbeli 2. Sokak’taki Demiral Elektrik sahibi Atilla Demiral ise uygulamanın hemen ardından bölge esnafından yaklaşık 120 imza toplayarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini belirterek, “İnönü Caddesi’nin bariyerlerle kapatılmasının olumsuz sonuçlarını daha en başından görmüştük. Uygulamanın sona erdirilmesi için 120 imza toplayarak, Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçemizi sunduk. Ancak aradan 1 aylık bir süre geçmesine rağmen, dilekçemize olumlu veya olumsuz bir cevap alabilmiş değiliz.” diye konuştu.


Marmaris Lokantası sahibi Veysel Tuncay (Sol başta), işletme çalışanları Halil Tuncay, Mehmet Tuncay ve Fikret Tuncay ile… 
 
“İkinci döneri takamıyoruz”
Marmaris Lokantası sahibi Veysel Tuncay da uygulamanın ardından Arasta’nın bütün kesimlerinin olumsuz etkilendiğine dikkat çekerek, “Eskiden ikindi vaktine doğru ikinci dönerimizi şişe takarken şimdi tek seferle idare ediyoruz. İşlerimizin açılması için önce yolumuzun açılması gerekiyor.” dedi.


“İşlerimiz yüzde 40 azaldı”
Sobacı esnafından Yahya Tunç, İnönü Caddesi’nin bariyerlerle kapatılmasıyla beraber, Arasta’ya girişin zorlaşması nedeniyle işlerinin yüzde 40 oranında düştüğünü iddia ederken, bölge esnafından Erkan Temur, Mustafa Duloğlu, Fatih Çam ve Memduh Kılıç da uygulamanın bir an önce sonlandırılması yönünde yetkililerin hassasiyet göstermesini beklediklerini ifade ettiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@